TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 03/07/2020 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 UNIVERSAL ISSUES 
UNIVERSAL ISSUES / «جنگ های کثیف»
Date of publication at Tlaxcala: 19/05/2013
Original: "Schmutzige Kriege": Wie die USA die Welt zum Schlachtfeld erklärt
Translations available: English 

آمریکا به جهان مانند میدان کشتار می نگرد
«جنگ های کثیف»

Kontext-tv

Translated by  Hamid Beheschti حميد بهشتي

 

ارتش خصوصی رئیس جمهور: مصاحبه با جِرِمی سکاهِل (بلاک واتر) در باره کتاب اخیر افشاگرانه اش ، جنگ های کثیف، دنیا میدان خونریزی است.

 
 
میهمانان:
جِرِمی سٌکاهِل
: گزارشگر در باره امنیت ملی برای مجله «دِ نِیشِن»، نویسنده نیویورک تایمز، مؤلف کتاب پرفروش «بلاک واتر: قدرت یابی قوی ترین ارتش مزدور» که جایزه جرج پِلک را گرفت.
ریچارد رولی: گزارشگر جنگ، کارگردان «جنگ های کثیف»
نوام چامسکی: ربانشناس در انستیتوی تکنولوژی ماساچوست، ناقد آمریکایی و دگراندیش، مؤلف کتاب های فراوان از جمله «هژمونی یا بقا» و اجماع کارخانه ای „Manufacturing Consent“
آمی گودمن: مؤسس و گرداننده شبکه ی آلترناتیو خبری „Democracy Now“ ، اولین زن روزنامه نگاری که جایزه نوبل آلترناتیو «رایت لیوِلهود» را دریافت داشت.
 

 

 در مصاحبه با کنتکست تی وی، خبرنگار افشاگر، جرمی سکاهل برای اولین بار با یک رسانه آلمانی در باره کتاب اخیرش که در آمریکا انتشار یافته است: «جنگ های کثیف، دنیا میدان خونریزی است» کفتگو می کند. او پس از کتاب پرفروش (بلاک واتر) دوباره کاری تحقیقاتی در باره نحوه ی جنگ های آمریکا عرضه کرده است. این بار سکاهل عملیات های مخفیانه ی فرماندهی عملیاتی ویژه مشترک Joint Special Operation Command (جویزاک Joisoc) را آشکار می سازد. واحدهای ویژه ی جویزاک مستقیما تحت فرمان کاخ سفید قرار داشته و توسط سنای آمریا مراقبت یا کنترل نمی گردند. به گفته سکاهل آنها در واقع ارتش خصوصی رئیس جمهور هستند. جویزاک در سراسر گیتی ده ها هزار تهاجمات شبانه، قتل های عمد، عملیات های خرابکارانه و حملاتی توسط هواپیماهای ارتشی بدون سرنشین را انجام می دهند. علاو بر آن به شبه نظامیان تحت رهبری جنگ سالارها مأموریت سوء قصد محول می شود، از جمله در سومالی. گزینش افراد مورد هدف این عملیات ها مشکوک بوده و حتا بدانها جرمی را نمی توان نسبت داد. از جمله ی آنها یک روحانی مسلمان آمریکایی بنام انور ال اولاکی بود و کشتن بی گناهان مانند آنچه در روستای افغانی گاردِز صورت گرفت که چند زن حامله به قتل رسیدند و یا قتل یک جوان آمریکایی بنام عبدالرحمن. پس از 11 سپتامبر، به ویژه در زمان ریاست جمهوری اوباما جنگ های کثیف تبدیل به ماشین کشتاری گشته است که به 70 کشور جهان گسترش یافته است. به گفته سکاهِل «ما تبدیل به قدرتی شده ایم که خودمان به قصد نابودی اش اقدام کردیم». «جلوه ی ما به گونه ایست که گویی فاقد هر گونه ارزش اخلاقی هستیم».

 
جنگ برای ترور: فیلمساز، ریچارد رولی در باره فیلم مستند «جنگ های کثیف» و طرح جهانی قتل ها تحت نظر اوباما
 
کتاب «جنگ های کثیف» موضوع فیلم مستندی نیز به همین نام می باشد. فیلم مزبور در فستیوال فیلم «سان دانس» جایزه بهترین نمایش در بخش فیلم مستند را بخود اختصاص داد. «جنگ های کثیف» جِرِمی سکاهِل را در افغانستان، یمن و سومالی همراهی می کند. او به سراغ قربانیان سوء قصدهای آمریکایی رفته، با نفرات سابق جویزاک گفتگو می کند. ریچارد رولی، کارگردان فیلم مزبور از گزارش کنندگان جنگ است. هم او و هم سکاهل در زمان تهیه گزارشات جنگ های عراق و افغانستان متوجه جنگ هایی که در تاریکی صورت می گرفت بودند. رولی می گوید: «امروزه تعداد افغان هایی که توسط واحدهای مخفی ویژه در مکان های مختلف کشته و اسیر می گردند از کسانی که قربانی عملیات های کل نیروهای دویست هزارنفری ناتو می شوند بیشتر است. همگان از قتل عثامه بن لادن آگاهند. اما اینکه در همان سال 20 هزار تهاجمات نظیر آن صورت گرفت به آگاهی عموم نرسیده است. اوباما جنگ های تمیزی که در تاریکی صورت می گیرند و توسط رئیس جمهور پیشین آمریکا آغاز شدند را گسترش داده و تبدیل به قاعده کرده است. این در حالیست که طرح قتل های جهانی توسط جویزاک بر اطلاعات بی اساس سازمان های جاسوسی استواراند. همواره بی گناهان به قتل می رسند. جویزاک در افغانستان عملا با کشاورزانی می جنگد – که معلوم نیست به طالبان وابسته باشند. آنها به این دلیل با آمریکائیان مبارزه می کنند که اراضی شان را اشغال کرده و از آنجا بیرونشان می کنند.» رولی: «برای کار جویزاک پایانی وجود ندارد. در درون آن برخی از افراد کارش را به ماشین چمن زن تشبیه می کنند. همین که چمن اندکی رشد یافت آن را کوتاه می کنند. و از آنجایی که چمن را از ریشه نمی کند، دائم رشد آن قویتر می شود، سریع تر از آنکه بتوان آن را کوتاه کرد.».
 
مصاحبه با چامسکی – سکاهل: منطق منحرف تکنولوژی جنگی آمریکا از لائوس گرفته تا «جنگ های کثیف» و جنایات کاخ سفید.
 

تکنولوژی جنگی داران توان دینامیک است. این سخن نوام چامسکی، ناقد آمریکائی است. به همین دلیل بود که در جنگ هند و چین لائوس و کامبوج را به شدت بمباران کردند. زیرا درست همان زمان بخاطر توقف عملیات جنگی شان نمی توانستند از هواپیماهایشان در ویتنام شمالی استفاده کنند. به گفته او این درسی است که از تاریخ می توان گرفت" «انبارها پر بوده و دائم پرتر می شوند (...) و در انتظار این هستند که هر چه بیشتر از آنها استفاده شود. هنگامیکه هدف قبلی دیگر مطرح نباشد، به دنبال هدف جدیدی می گردیم». «علاوه بر آن تکنولوژی ها از قبیل آنچه علیه فیلیپینی ها برای شنود و مراقبت در مناطق جنگی از آنها استفاده می شد، بعدها در داخل خود آمریکا بکار گرفته شدند». به گفته ی چامسکی این را در حال حاضر می توان مشاهده کرد. سکاهل می گوید طرح «جنگ های کثیف» فکر تازه ای نیست.
نیروی ویژه ی جویزاک 1980 پس از عدم موفقیت در عملیات آزاد سازی گروگان ها در ایران تأسیس گشته بود. اما رامسفلد و چنی بودند که بدان روح تازه ای دمیده و از نیروهای ویژه مزبور پس از 11 سپتامبر ارتشی مخفی برای رئیس جمهور ساختند. کاخ سفید برای چنی و رامسفلد در موضوعات مربوط به امنیت ملی اساسا یک دیکتاتوری به حساب می آمد. سپس اوباما امکانات اجرایی آن را توسعه داد. حال آنها می توانند مخالفان کم صدا را نیز تحت تعقیب قرار دهند و روزنامه نگاران مغضوب مانند گزارشگر یمنی عبدالله حیدر شایا را بخاطر گزارشات انتقادیش در باره تهاجمات دیکتاتور یمن، صالح به زندان افکنند که انجام شد. چامسکی می گوید: «اگر چنانچه مسئولین ما مورد قضاوت قرار نگیرند – در دادگاه که این کار نمی شود، دستکم در عرصه ی عمومی – همانطور که جِرِمی اظهار می کند، ما مانند انسان های مسئول عمل نمی کنیم».
 
Courtesy of Kontext-tv
Source: http://www.kontext-tv/
Publication date of original article: 03/05/2013
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=9705

 

Tags: جویزاکحتک های کثیفاوباماهواپیمای بدون سرنشینتکنولوژی جنگافغانستانجامسکیسکاهلآمی گودمنریچارد رولی
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.