TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 26/10/2020 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 CULTURE & COMMUNICATION 
CULTURE & COMMUNICATION / İsrail karşıtı Türk filmi Avrupa’da polemiğe neden oldu
Date of publication at Tlaxcala: 02/02/2011
Original: Una película turca antisraelí levanta la polémica en Europa
Translations available: Français 

Zübeyr Şaşmaz’ın Kurtlar Vadisi: Filistin (2010) filmi üzerine notlar
İsrail karşıtı Türk filmi Avrupa’da polemiğe neden oldu

Andrés Mourenza

Translated by  Bülent Kale

 

İsrail karşıtı mesajlarla dolu Türk aksiyon filmi iki ülke arasındaki ilişkileri daha da gerdi. Almanların başlangıçta Uluslararası Soykırım Günü’ne denk geldiği için ilk gösterimini yasakladığı film Avrupa’da polemik sebebi oldu.Zübeyr Şaşmaz

 

Türk yönetmen Zübeyr Şaşmaz’ın “Kurtlar vadisi: Filistin”i Polat Alemdar isimli bir ajan idaresindeki bir Türk komando birliğinin maceralarını anlatıyor. Alemdar ve ekibi, kurgusal bir karakter olan ve filmde İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukayı kırmayı deneyen Özgürlük Filo’suna yapılan baskının başında bulunan İsrailli komutan Moşe Ben Eliezer’i öldürme peşindeler.
 
Söz konusu olay aslında geçtiğimiz 31 Mayıs’ta gerçekleşti. Sekiz Türkiye vatandaşının ve bir Türk asıllı bir ABD vatandaşının ölümüyle sonuçlanan olay Washington’un müttefiki iki ülke arasında hiç beklenmeyen bir soğukluğa neden oldu.
 
Geçtiğimiz Pazar günü İsrailli yetkililer söz konusu olayla ilgili askerlerin tavrını haklı bulan bir rapor yayımladılar.
 
Filmde ise baskının vuku bulmasıyla Türk ajanların İsraillilere ateş ederek saldırmaları arasında geçen süre pelikül film zamanıyla beş metre bile değil.
 
Bir askeri kontrolde, bir İsrail askeri Alemdar ve arkadaşlarına İsrail’e ziyaretleri hakkında sorular sorduktan sonra geçişlerine izin vermiyor.
 
“Ben İsrail’e gelmedim, Filistin’e geldim” diye yanıtlıyor “Türk 007” ve filmin genel tonunu ilan eden bir silahlı çatışma başlıyor: Yaklaşık üç yüz Filistinli ve İsraillinin öldüğü her şeyi basitleştiren bir senaryo, zayıf bir oyunculuk yanında etkileyici bir görsel yönetim ve çarpıcı özel efektler.
 
Yapımcı Pana Film’in birkaç ideolojik dokunuşla bildik Hollywood tarzını yeniden ürettiği ilk yapım değil bu. Daha önce, 2006 yılında gösterilen “Kurtlar Vadisi: Irak” filminde de Irak’taki ABD güçlerini filmin kötü adamları olarak göstermeleri polemiğe neden olmuştu.
 
Bu sefer, kötüyü temsil etmek, özürlü bir çocuğu ezip yıkıntılar altına gömmesi için bir iş makinesine soğukkanlılıkla emirler veren Ben Eliezer liderliğindeki İsraillilere nasip oldu.
 
İsrail’in Türkiye Büyükelçisi Gaby Levy Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada filmin “bariz anisemit yaklaşımlar” içerdiğini belirterek “karalayıcı” bir film olduğunu söyledi.
 
“Bu filmde antisemitizm yoktur” diye savunuyor Alemdar’ı oynayan aktör Necati Şaşmaz ve filmin yalnızca “Filistinlilerin acılarını yansıtmayı” amaçladığını iddia ediyor.
 
Polemiğin en hassas noktalarından biri de Almanya’daki gösteriminin 27 Ocak Perşembe’ye, Uluslararası Soykırım Günü’ne denk gelmesi ve bu yüzden Alman Film Denetleme Kurulu tarafından yasaklanmasıydı.
 
“Sorun Almanya’da filmlerin perşembe günleri gösterime başlaması, konunun Holokost’la hiçbir ilgisi yok” diyor Pana Film.
 
Film ekibi ise “sansür”e uğramaktan şikayetçiydi. Sorun, sonunda, Alman yetkililerin filmin yalnızca 18 yaşından büyüklere gösterilmesine izin vermesiyle çözüldü.
 
“Mesele, müslümanları terörist olarak görmek istemeleri; film üreten, film yöneten insanlar olarak değil” diyor senaristlerden Bahadır Özdener EFE haber ajansına yaptığı açıklamada.
 
Filmdeki pozitif olarak gösterilen tek Yahudi ise Simone, Filistinlilerle yaşadıktan sonra İsrail’i Naziler kadar vahşi olmakla suçlayan Amerikalı bir Yahudi kadın.
 
Sonuçta, polemik dağıtıma yardımcı oldu. Pana Film’in EFE’ye yaptığı açıklamalara göre: Film, Almanya, Belçika, Avusturya, Hollanda ve İngiltere’de gösterime girdi, Şubat’ta Ortadoğu’da da gösterimde olacak ve bu arada, yapımcının filmin İspanya’da gösterimi için görüşmeleri sürüyor.
 
Türkiye’de ise film Cuma günü gösterime girdi ve salonlarda yoğunluk yüksek.

Ulusal medyada çıkan haberlere göre, “Film, muhtemelen Türkiye- İsrail ilişkilerini onarmaya yardımcı olmayacak ama bir şirketin filmlerini özgürce üretmesini de engelleyemeyiz” diyor Türk Dışişleri’nden üst düzey bir yetkili.


Kurtlar Vadisi: Filistin
Yapim: 2010 ~ Türkiye
Tür: Aksiyon, Politik
Yönetmen: Zübeyr Şaşmaz
Oyuncular: Necati Şaşmaz, Erdal Beşikçioğlu, Gürkan Uygun, Nur Aysan, Kenan Çoban, Ayten Uncuoğlu, Umut Karadağ, Mustafa Jasar, Erkan Sever, Mustafa Yaşar, Tuğçe Tanış, Zafer Diper
Senaryo: Raci Şaşmaz, Bahadır Özdener, Cüneyt Aysan
Yapimci: Necati Şaşmaz, Raci Şaşmaz, Zübeyr Şaşmaz
Görüntü Yönetmeni: Selahattin Sancaklı
Müzik: Kalan Müzik
Resmi Sitesi:
www.kurtlarvadisifilistin.com

 

 

 

 

 

 

 

Courtesy of Tlaxcala
Source: http://www.abc.es/agencias/noticia.asp?noticia=671359
Publication date of original article: 29/01/2011
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=3615

 

Tags: Zübeyr ŞaşmazTürkiyeKurtlar Vadisi Filistin
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.