TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 24/11/2020 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 UNIVERSAL ISSUES 
UNIVERSAL ISSUES / در ماه اکتبر هیچ رویداد غافلگیرانه ای برای آمریکا
از جانب ایران در پیش نیست
Date of publication at Tlaxcala: 21/10/2020
Original: There won’t be an Iran October Surprise
Translations available: Français  Português/Galego  Deutsch 

در ماه اکتبر هیچ رویداد غافلگیرانه ای برای آمریکا
از جانب ایران در پیش نیست

Pepe Escobar Пепе Эскобар پپه اِسکوبار

Translated by  Hamid Beheschti حميد بهشتي

 

 هیچ فشار حدّ اکثری از جانب واشنگتن در این یکشنبه (18 اکتبر) نتوانست این تصمیم تعیین کننده را بی اثر سازد: پایان تحریم تسلیحاتی از جانب سازمان ملل متحد علیه ایران، مبتنی بر قطعنامه 2231 شورای امنیت که به موجب قرارداد برجام در 2015 مجاز شمرده شده است.

قرارداد برجام یا توافق هسته ای با ایران از جانب دولت ترامپ یکجانبه ملغا گردید. با اینحال آنها را از اینکار بازنداشت که از ماه آوریل یک قدام سنگینی را آغاز نموده و متحدین خویش را قانع نمایند که تحریم تسلیحاتی را ادامه داده و همزمان مکانیزم عقبگردی را بکار اندازند که موجب آغاز مجدد اقدامات سازمان ملل علیه ایران گردد.

فئواد ایزدی، پرفسور پژوهش های بین المللی در دانشگاه تهران چنین جمع بندی نمود:

"آمریکا می خواهد رژیم ایران را سرنگون سازد. اما بی تردید موفق نیست. آمریکا مایل به تسلیم گشتن بیشتر ایران است، اما در این هم موفق نبوده است. و در واقع نیز برخی از مواد پذیرفته شده از جانب ایران در گذشته را باخته است. بنابراین سیاست اقدامات فشار حد اکثری با شکست مواجه بوده است."

در سایه بازی انتخابات آمریکا هیچکس نمی تواند اظهار نماید که ادامه کار چگونه خواهد بود. ترامپِ 2 مطمئنا بر "حد اکثر فشار" خواهد افزود، در حالیکه بایدن- هریس مایل به ورود مجدد واشنگتن به برجام خواهد بود. در هر دو حالت سلاطین نفتی خلیج فارس بیش از پیش از "تهاجم ایران" به دستپاچگی خواهند افتاد.

پایان تحریم تسلیحاتی به معنی آغاز مجدد مسابقه تسلیحاتی در جنوب غربی آسیا نیست. داستان واقعی این است که مشارکت استراتژیک میان روسیه و چین با مهم ترین متحد استراتژیکشان در منطقه چگونه خواهد بود. کافی نیست در این باره بیندیشند که این اتحاد سه گانه اروپایی آسیایی از نظر واشنگتن بصورت تهدید اساسی می باشد.

تهران صبورانه در انتظار 18 اکتبر است و اکنون دارای این گزینش است که مجموعه ای از تسلیحات پیشرفته را به کشور وارد نماید، به ویژه از مسکو و پکن. مسکو به اشاره گفته است تا زمانی که تهران همچنان خریدار SU-30 باشد، مسکو آمادگی دارد که خط تولید این هواپیمای جنگی را در ایران ایجاد نماید. تهران به این که خود هواپیمای جنگی مدرن را تولید نماید  بسیار علاقمند می باشد.

صنایع تسلیحاتی ایران نسبتا پیشرفته است. به گفته سردار امیر حاتمی ایران از جمله  کشورهای برگزیده ای است که بیش از 90 درصد جنگ افزار خویش را می توانند تولید نمایند، از جمله تانک، تاتک بمب افکن، دستگاه های رادار، قایق، زیردریایی، پهباد، هواپیمای جنگی و چیزی که تعیین کننده است، موشک زمینی و دریایی با بردی معادل 1000 کیلومتر و نیز 1400 کیلومتر.

پرفسور محمد مرندی از دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران مؤید این است که:
"صنایع نظامی ایران در منطقه بیش از سایر کشورها پیشرفته بوده و قسمت اعظم مایحتاج آن از جانب وزارت دفاع تأمین می گردد."

بنابراین بله، تهران مطمئنا جت های نظامی ابتیاع خواهد نمود، و می افزاید: "اما پهباد های ساخت ایران بهترین نوع خود در منطقه بوده و دائم نیز کیفیت آنها بهتر می گردد". "ما ضرورت فوری نداریم و نمی دانیم که ایران در آستین خویش چه دارد. آنچه را ما در ملع عام می بینیم همه ی آنها نیست".

نمونه ای کلاسیکِ چهره ی ظاهریِ چیزی که قابل مشاهده نیست، به هنگام دیدار یکشنبه گذشته (11 اکتبر) در استان یونّان در چین بین همکاران برجسته، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و همسان چینی او، "وانگ یی"عرضه گشت.

این البته بخشی از اتحاد استراتژیک آنهاست که قرارداد تجارتی، سرمایه گزاری و تولید نیرو به ارزش 400 میلیارد دلار برای مدت 25 سال بوده و شایعه اش به گوش می رسد.

هم چین و هم ایران، توسط یک رشته از پایگاه های نظامی محاصره گشته و هدف حملات شدید چند گانه ی مرکب جنگی قرار داشته اند. لازم نیست بدان افزوده گردد که ظریف و وانگ یی تأیید نموده اند که همکاری آنان در تقابل مستقیم با سیاست یکطرفانه آمریکا ایجاد گشته است و قاعدتا آنها در باره معاملات تسلیحاتی نیز گفتگوهایی داشته اند که چیزی از آن به خارج درز نکرده است.

تعیین کننده در این میان این است که وانگ یی قصد دارد نوعی گفتگو را "میان طرفهای علاقمند و برابر به لحاظ حقوقی، بوجود آورد که وظیفه ی آن کار بر روی موضوعات امنیتی در غرب آسیا است. بالاترین شرط برای مشارکت در این گفتگو حمایت از برجام است که از جانب همکاری استراتژیک میان روسیه و چین از آن دفاع می گردد.

در اکتبر هیچ واقعه ناگهانی که ایران را هدف قرار دهد مطرح نیست. اما در این زمان  و بین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و بدست گرفتن قدرت توسط رئیس جمهور جدید، بدون اینکه روی نتیجه آن شرط بندی شود، دولتی موقتی کار خواهد کرد.


 

Courtesy of Asia Times
Source: https://asiatimes.com/2020/10/no-us-october-surprise-for-iran/
Publication date of original article: 16/10/2020
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=29884

 

Tags: ایرانآمریکابرجامتحریم های علیه ایرانسازمان ملل متحد - ایران
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.