TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 24/01/2021 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 EDITORIALS & OP-EDS 
EDITORIALS & OP-EDS / Her dilin en güzel sözcüğü barış: Akdeniz barış denizi olsun …
Yunanlıların ve Türklerin ortak çağrısı
Date of publication at Tlaxcala: 16/09/2020
Original: Η ειρήνη είναι η πιο όμορφη λέξη της κάθε γλώσσας : Το Αιγαίο να γίνει η θάλασσα της ειρήνης!
Κοινή έκκληση από Ελλάδα και Τουρκία

Translations available: English  Français  Italiano  Español 

Her dilin en güzel sözcüğü barış: Akdeniz barış denizi olsun …
Yunanlıların ve Türklerin ortak çağrısı

Various Authors - Div. Auteurs -Versch. Autoren -Muhtelif Yazarlar-مؤلفون مُتنوِّعون - نویسندگان مختلف

 

Türkiye’de ve Yunanistan’da barıştan yana olanlar, demokratlar, ilericiler, sosyalistler, komünistler olarak iki ülke arasındaki gerginliğin çatışmaya dönme olasılığından tedirginlik duyuyoruz.

Gerek kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge, gerekse de Akdeniz’in petrol ve doğalgaz kaynakları konusundaki sorunlar barışçı bir biçimde çözülebilir. Ama açgözlü tekeller nedeniyle kavga konusu oluyor. Oysa tekellerin egemenliği altında, ülkelerimizin hiçbir zenginliği yaşam koşullarımızı iyileştirmedi aksine doğal varlıkların acımasızca sömürülmesi bugün salgınlarla, kuraklıklarla, sellerle dünyamızı tehdit eden iklim yıkımına neden oldu.

Akdeniz’in paylaşımı kavgasından Türkiye ve Yunanistan halklarının çıkarı yoktur. Bölgemizde ve dünyada barış egemen olabilir. Barış içinde yaşayabilir, doğal zenginlik kaynaklarının çevre tahribatına yol açmadan hangi biçimde eğerlendirileceğini birlikte kararlaştırabiliriz.

Emperyalistlerin Akdeniz’den, ülkelerimizden ve Kıbrıs’tan ellerini, üslerini ve silahlı birliklerini çekmelerini istiyoruz.

Yerli ve yabancı tekellerin Akdeniz’in doğalgazı ve diğer zenginliklerini paylaşma kavgasından kaynaklanan çatışmalara karşıyız.

Doğalgaz kavgası nedeniyle karşılıklı olarak tırmandırılan milliyetçilik ve silahlanma yarışına son verilmelidir. Bütün olanaklar savaş için değil, halkın ihtiyaçları için kullanılmalıdır.

İki ülkenin de hükümetlerini barışçıl bir çözüm üzerinde anlaşmaya davet ediyoruz.

Yunanistan ve Türkiye halklarını barışçıl çözüm için hükümetlerini zorlamaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz.

Akdeniz tekellerin değil, bölge halklarının ve bütün canlılarındır. Barış hayatımızı insanca sürdürebilmenin ve dünyamızı yaşanabilir kılmanın tek yoludur.

 

►İmzalarınızı şuraya gönderin: ltuzel@gmail.com,  peaceforthepeoples@gmail.com

Courtesy of Tlaxcala
Source: http://tlaxcala-int.org/article.asp?reference=29617
Publication date of original article: 16/09/2020
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=29618

 

Tags: Türkiye-YunanistanAkdeniz barış denizSavaşa hayır!
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.