TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 11/08/2020 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 UMMA 
UMMA / اجماع مراجع اعظم در رویارویی با ویروس کرونا
Date of publication at Tlaxcala: 03/03/2020

اجماع مراجع اعظم در رویارویی با ویروس کرونا

Hamid Beheschti حميد بهشتي

 

علی رغم توصیه برخی از مذهبیون دارای نفوذ، مبنی بر امیدواری به مدد غیبی در زیارتگاه ها برای زدودن خطر ابتلا به ویروس کرونا، اجماع مراجع اعظم شیعه، رعایت دستورات پزشکی و بهداشتی است. با اینحال هنوز از قرنطینه قم که محور فعالیت و شیوع این بیماری واگیر خطرناک است خبری نیست.

مطابق پاسخ آیت الله شبیری زنجانی به استفتاء مربوطه:

" با توجه به خطر جدّی این بیماری، رعایت ضوابط بهداشتی و پزشکی بر همگان لازم است. مسئولین نیز باید با جدیت، تدابیر لازم و فوری را برای ممانعت از شیوع بیشتر بیماری عملی کنند. امیدواریم مردم عزیزمان با توکل به خداوند متعال و توسل به حضرات معصومین (علیهم‌السلام) از این ابتلای بزرگ الهی به سلامت بیرون آیند".(1)

آیت الله العظمی صانعی تاکید نمود: با توجه به توصیه و نظرات بهداشت جهانی و متخصصان داخلی جهت جلوگیری از گسترش بیماری نوظهور کرونا بر همگان لازم شرعی و عقلی است که از حضور در اماکن و مجامع عمومی و مذهبی خودداری نمایند.(2)

دفتر آیت‌لله اسدالله بیات زنجانی:  «در این قبیل موارد، ملاک و مبنا نظر مسئولان بهداشت و درمان کشور است نه دیگران،‌ بنابریان اگر این مسئولان توصیه به تعطیلی یا محدودیت تردد را داشته باشند، عمل به توصیه آنها واجب شرعی بوده و تخلف از آن مشروع نیست(3)

به گفته آیت الله جعفر سبحانی " برای مقابله با این بیماری، همه باید به مسئولان پزشکی مراجعه کنند و توصیه آنها از جمله حضور نیافتن در اجتماع ها، برای ما حجت است." (4)

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی گفت: مردم باید توصیه‌ها و دستوراتی را که مسئولان بهداشت و درمان کشور برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا ارائه می‌دهند را با دقت رعایت کنند و انجام دهند و از حضور در امکان عمومی بپرهیزند. این مرجع تقلید در یک فایل ویدئویی در این خصوص افزود: برای مقابله با این بیماری باید بر اعصاب خود مسلط باشیم و از ترس و استرس پرهیز نماییم. آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکید بر توکل بر خداوند، تاکید کرد: ‌خوب است در تمام خانه‌ها زیارت عاشورا و حدیث کسا خوانده شود، زیرا این دو به همه روحیه می‌دهد و آثار گرانبهایی دارد.(5)

آیت الله وحید خراسانی بر رعایت دستورات پزشکی و بهداشتی تأکید نمود. (6)

نماینده آیت الله العظمی سیستانی،  حجت الاسلام احمد صافی اظهار داشت: مسئولان مربوطه باید نسبت به موضوع ویروس کرونا تمهیدات لازم را در پیش بگیرند. وی افزود: مسئولان ذیربط باید آمادگی های لازم را در سطح این خطر در پیش بگیرند و به هوش و مراقب باشند و همه مسئولان  نیز در این خصوص احساس مسئولیت کنند تا مردم و کشور از این خطر دور گردند. (7)

علی رغم این رویکردهای روشن و قاطع مبنی بر لزوم رعایت ضوابط بهداشتی و پزشکی برای همگان و مکلف شمردن مسئولان به اقدامات فوری برای ممانعت از شیوع بیماری، برخی از طرفداران عالم غیب با اصرار شگفت انگیزی مردم را به مدد غیبی در زیارتگاه ها امیدوار می نمایند.

از جمله وحید نجفی کارشناس مرکز ملی پاسخگویی به سئوالات دینی در تویتی مورخ 4 اسفند گفته است : ... واسه من قابل قبول نیست که این معصومین که زمین و زمان و ملکوت در اختیارشون هست اجازه بدن زوارشون مبتلا به ویروس ضعیفی بشن که با تبلیغات بزرگش کردن.(8)

به هر حال تا کنون هنوز اقدامی جدی در جهت جلوگیری از سرایت و شیوع ویروس از قم به سایر نقاط کشور و به خارج از ایران از طریق زوار صورت نگرفته است.

دلائل عدم قاطعیت در مبارزه با شیوع ویروس کرون

در آغاز بروز بیماری در بهمن ماه و همزمان با مقدمات انتخابات فرمایشی، زمانی که اکثریت اصلاح طلبان شرکت در انتخابات را در شرایط سیاسی موجود بیهوده ارزیابی کرده و خودداری از آن را اعلام کرده بودند، حاکمیت برای انجام انتخابات آبرومند از هیچ کاری دریغ ننمود. بهمین جهت نیز به هیچوجه حاضر نبود بخاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا وجود آن را در کشور اعلام نماید.

به همین جهت رهبر جمهوری اسلامی ایران آیت الله خامنه‌ای در ۴ اسفند ماه در ابتدای جلسه‌ درس خارج فقه از درخشش مطلوب ملت ایران در امتحان بزرگ انتخابات و ناکام گذاشتن فرصت‌طلبی و تبلیغات همه‌جانبه دشمنان، تشکر کرد. رهبر جمهوری اسلامی افزود: «حالا آخری هم این بیماری که این هم شد یک بهانه‌ خوبی. شب پنج‌شنبه که جمعه‌اش انتخابات بود، خبر بروز این ویروس و این بیماری در قم مثلاً داده شد، دشمن از سحر پنج‌شنبه شروع کرد تبلیغات کردن که مردم مبادا بروید در صف انتخابات بایستید، در صف رأی دادن بایستید، آنجا چنین است، چنان است، بیماری هست، مرض هست، ویروس هست؛ ببینید! یعنی از کم‌ترین فرصتی استفاده کردند و نگذاشتند حتی چند ساعت هدر برود؛....(9)

و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز ۶ اسفند در نخستین جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: «توطئه دشمنان ماست که با هراس‌افکنی زیاد در جامعه، کشور را به تعطیلی بکشند. اگر فرد مشکوکی دیده شد باید به بیمارستان برود اما همه باید مشغول کار خودمان باشیم. اگر موضوعی را ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیم گرفت، آن تصمیم را همگی یک امر لازم تلقی کنند(10)

این سخنان "مصلحت آمیز" در حالی ایراد گشته است که حتا چند تن از سران و مسئولان عالیرتبه نظام بر اثر ابتلا به کرونا جان داده و بسیاری در قرنطینه به سر می برند:

محمدعلی رمضانی دستک٬ منتخب مجلس دوازدهم از حوزه انتخابیه آستانه٬ نیز از جمله مبتلایان به کرونا بود که بر اساس خبری که در فضای مجازی منتشر شده است پس از آگاهی از ابتلای به این بیماری با رضایت شخصی از بیمارستان مرخص شد٬ درگذشت. (11)

رضا پورخانعلی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار به‌دلیل ابتلا به علائم مشکوک به ویروس کرونا در بیمارستان رازی رشت درگذشت.(12)

به گزارش خبر آنلاین ، دکتر رسول جعفریان در کانال تلگرامی خود خبر داد: «استاد سیدهادی خسروشاهی (سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در واتیکان)، متولد ( ۱۳۱۷ش در تبریز) امروز در بیمارستان مسیح دانشوری به دلیل بیماری کرونا به رحمت خدا رفت.(13)

سیّد محمّد میرمحمّدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که به بیماری کرونا مبتلا شده بود، صبح امروز در بیمارستان مسیح دانشوری درگذشت.(14)

مهندس رضا پور خانعلی، مدیر پرتلاش و دلسوز جهاد کشاورزی رودبار به دلیل ابتلا به کرونا دار فانی را وداع گفت.(15)

در پی درگذشت آقای حاج سید مجتبی فاضلی مسئول اجرایی و مالی دفتر آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی بر اثر بیماری کرونا کلیه اعضاء دفتر و بستگان وی تحت قرنطینه قرار گرفته‌اند تا مورد معاینه و در صورت لزوم آزمایش قرار بگیرند (16).

درگذشت پزشکان و پرسنل بهداری در مبارزه با کرونا

خبر درگذشت پزشکان و پرسنل بهداری که حین درمان بیماران به کرونا در ایران جان خویش را گذارده اند مشمول سانسور است. از جمله درگذشت دکتر رضا کوچکی نیا در آستانه اشرفیه وخانم پرستار، نرجس خانعلی زاده در لاهیجان . گویی کوچکترین حرفی در باره ارتباط مرگ آنان با ابتلا به کرونا نباید گفته شود

مرگ یک پرستار بر اثر ابتلا به کرونا:   نرجس خانعلی زاده، پرستار ۲۵ ساله اورژانس بیمارستان میلاد لاهیجان  است که در حین خدمت رسانی به بیماران جان خود را از دست داد. (مثل اینکه ذکر کرونا در انتشار این خبر از دستشان در رفته!) (17)

با نهایت تاسف و تاثر ضایعه درگذشت دکتر رضا کوچکی نیا - پزشک عمومی شاغل در شهرستان آستانه اشرفیه  را به خانواده بزرگ دانشگاه علوم پزشکی، جامعه پزشکی وبه ویژه خانواده محترم آن مرحوم تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آن سفر کرده غفران واسعه الهی و برای بازماندگان صبر جمیل مسالت می نمایم. (دکتر ارسلان سالاری - رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان) (18)

میزان تقریبی شمار مبتلایان به ویروس کرونا تا 12 اسفندماه در ایران

به گزارش خبرگزاری تسنیم شمار 175 تن از مبتلایان به کرونا در ایران شفا یافته اند. خبرنگار این رقم را دلیل بر آن می داند که ایران پس از چین رقم دوم را در بهبودی بیماران رقم زده است. زیرا مطابق آمار رسمی مبتلایان در ایران، 20% آنان شفا یافته اند. میزان شفایافتگان در چین با توجه به رقم های مربوطه، بالاتر از 50% است ، در حالیکه همین نسبت در کره جنوبی 0,8% و در ایتالیا 4,4% است. (19)

این خبر را با توجه به کاستن آمار رسمی مبتلایان در آرایش خبری بخاطر عدم زنندگی آن و جلوگیری از ایجاد وحشت در میان مردم به گونه ای دیگر نیز می توان خواند. زیرا به چین نیز مانند ایران، چه در آمار دادن و چه در اخبار مربوطه نمی توان اعتماد نمود. در حالیکه آمار کره جنوبی و ایتالیا بیشتر قابل اعتماد می باشند (بخاطر آزادی مطبوعات)

 بهمین جهت با توجه به اینکه میانگین جان دادگان در میان مبتلایان به کرونا در ایتالیا و کره 2,6% است، می توان نظیر همین نسبت را در ایران نیز تصور نمود. و با توجه به نسبت بهبود یافتگان که 2,6% کل مبتلایان می تواند باشد، میزان مبتلایان به کرونا تا 12 اسفندماه می باید میان 6 تا 7 هزار تن باشد.

 

مآخدها

 1 - 5 اسفند ، شهر خبر، بی بی سی     https://www.bbc.com/persian/iran-features-51645276

 2 - جماران ، 11 اسفند (  https://bit.ly/2VEXNhN  )

 3 – ایرنا ، 6 اسفند    (  https://bit.ly/2Iec5Ox  )

 4 – ایرنا ، 3 اسفند  https://bit.ly/2VyR5tT

 5 – ایرنا، 3 اسفند    https://bit.ly/39hRLrs

 6 - شفقنا ، 4 اسفند    (  https://fa.shafaqna.com/news/893726/  )

 7 – شفقنا ، 2 اسفند  (  https://fa.shafaqna.com/news/892793/  )

 8- 10- زیتون ، 6 اسفند، "کرونا راهکارهای فقهی علیه راهکارهای علمی" https://www.zeitoons.com/73548 

 11 – زیتون ، 10 اسفند ، "کرونا؛ دشمن فرضی، کشتار واقعی" https://www.zeitoons.com/73737

 12 – خبرگزاری تسنیم ، 9 اسفند  https://bit.ly/38hbXbN

13 – خبرانلاین ، 8 اسفند     (  https://bit.ly/2IdqACc  )

 14 - آفتاب ، 12 اسفند    (  https://bit.ly/3alC7eK  )

 15 - ایلنا ، 9 اسفند    (  https://bit.ly/38eAGNO  )

 16 - دنیای اقتصاد  6 اسفند https://bit.ly/38d2pi4

 17 - باشگاه خبرنگاران جوان، 7 اسفند  https://bit.ly/38mZRhv

 18 - اخبار علمی ، 1 اسفند  https://akhbarelmi.ir/148192/

 19 – خبرگزاری تسنیم ، 12 اسفند  https://bit.ly/2vmEaRb 

Courtesy of تلاکسکالا
Publication date of original article: 02/03/2020
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=28207

 

Tags: شیوع ویروس کروناایراندین /علم پزشکیآرایش خبریآمار تقریبی مبتلالان کرونا
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.