TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 13/04/2021 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 UNIVERSAL ISSUES 
UNIVERSAL ISSUES / نحوه دیگری از جنگ
Date of publication at Tlaxcala: 31/12/2019
Original: Andere Art von Krieg
Translations available: English 

جنگ اقتصادی
نحوه دیگری از جنگ

Karin Leukefeld کارین لویکفلد

Translated by  Hamid Beheschti حميد بهشتي

 

نقض حقوق بین الملل: تحریم یکجانبه اقتصادی علیه سوریه از جانب آمریکا و اتحادیه اروپا


تحریم علاوه بر جنگ زدگی: تلاشی اقتصاد سوریه (منبج 10 ماه مه 2018)

در آغاز ماه دسامبر، کنفرانس وزرای داخله ایالات آلمان توقف اخراج سوری ها را تا 2020 تمدید نمود. آنها در آغاز قصد داشتند در دیدار پائیزی خود در شهر لوبِک به توقف اخراج مجرمینِ جرم های سنگین پایان دهند. در حین کنفرانس مزبور تصویر تاریکی از سوریه مطرح گشت. بنا بر اطلاعات عرضه شده از جانب یکی از سازمان های حمایتگر کلیسایی، سوریه "به هیچوجه مطمئن نیست". " به ندرت مؤسسات آموزشی و آموزش حرفه ای، موجود بوده و امکان یافتن کار و کسب درآمد اندک است". نظام بهداری "در هم ریخته" و "مساکن آسیب ندیده" کم است. یک گزارش از جانب وزارت امور خارجه آلمان به کنفرانس مزبور حاکی از این بود که "در سوریه مناطق امن برای بازگشت کنندگان" وجود ندارد. حملات "رژیم" فراگیر و هر زمان ممکن است وقوع یابند. البته به استثنای مناطقی که فعلا تحت کنترل ترکیه یا کردها بوده یا توسط آمریکا کنترل می شوند.

برخلاف آنچه رسماً یا در مطبوعات گفته می شود عملیات جنگی در سطح وسیع متوقف گشته اند. به جز در ادلب و سایر مناطق شمالی کشور. اما نحوه دیگری از جنگ غوغا می کند که بصورت اقدامات جزائی یکجانبه از سوی اتحادیه اروپا و تحریم مواد نفتی از جانب آمریکا اعمال می گردد و این یک جنگ اقتصادی کامل است.

تمایل به بازگشت

با اینحال ده ها هزار تن حاضر نیستند از بازگشت به سوریه چشم پوشی نمایند. آنان از ترکیه، لبنان و اردن باز می گردند و نیز از اروپا. طبق گزارشی از جانب کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان مورخ اکتبر 2019 بین ژانویه و سپتامبر سال جاری 75501 پناهجو بدون برنامه ریزی پیشین به سوریه بازگشته اند. بنا بر این گزارش احتمال می رود که تعداد واقعی آنها بیشتر نیز باشد. کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان می کوشد با ترمیم مساکن، پشتیبانی حقوقی، دادن کمک هزینه زندگی و آموزش یاری نماید. با اینحال مطالبات فراینده برای کمک به بازگشت کنندگان فعالیت بیشتر از جانب کنش کنندگان را ضروری می سازد. اما کشورهای غنیِ عضو سازمان ملل متحد در اروپا، آمریکا و کشورهای مجاور خلیج فارس از حمایت دریغ می ورزند. رژیم دمشق منزوی گشته و حال به دنبال جنگ، تحریم های یکجانبه اقتصادی اتحادیه اروپا موجب تلاشی بنیه اقتصادی سوریه می باشد. در سال 2011 تحریمات ابتدا مربوط به بخش نفتی اقتصاد سوریه بود که به مرور هر ساله تشدید گشته و آخرین بار در ماه مه 2019 تا اول ژوئن 2020 تمدید شده و شدت بیشتری یافته است.

در حال حاضر 269 نفر و 69 مؤسسه و شرکت را لیست کرده اند. علیه آنان ممنوعیت سفر به اتحادیه اروپا مقرر گشته و موجودی آنها در بانک های اروپا متوقف گشته اند. با این استدلال که آنها در اعمال حشونت نسبت به مردم مسئول بوده، از کمک هایی که به رژیم می رسد بهره مند یا با اشخاص یا سازمان های مربوط بدان همکاری می نمایند. در این لیست علاوه بر همه اعضای دولت سوریه از ارتش، تجار و شرکت ها نیز نام برده شده است. فزون بر آن شرکت هواپیمائی سوریه، شرکت تلفن همراه "سوریاتل"، روزنامه الوطن و تمام شرکت های دخیل در کار تأسیسات نفت و بانک ها، که شامل بر بانک مرکزی نیز هست، وحتا سازمان های تنباکو و تجارت پنبه نیز مشمول تحریم گشته اند. زیرا همه آنها به دستگاه های دولتی مربوط می باشند.

سنگ اندازی در راه بازسازی

تأثیر اقدامات جزائی تحریمی خرد کنند می باشد. به ویژه آنکه بموازات آن نفت سوریه نیز مشمول تحریم است. در شهر حلب تجار، صنعتگران و اتحادیه بازگانان به سبب تحریم ها با محدودیت مواجه اند. یکی از کاسب های حلب به نویسنده اظهار داشت، آنها جلوی ما را از اینکه فعالیت های خویش را گسترش داده و ایجاد مشغله کنیم می گیرند و بجای آن اروپا سازمان های حمایتگر را به سوریه می فرستد: "آنها به مردم نان می دهند، اما کار نمی دهند. مردم به وابستگی می افتند، به جای آنکه بتوانند با کرامت زندگی کنند. هر یک نفر که نزد ما شاغل گردد خواهد توانست خانواده اش را اداره نماید".

از آنجایی که فقط شورای امنیت سازمان ملل حق دارد اقدامات جزائی را علیه کشورها مقرر نماید، تحریم های یکجانبه (بخوانید خودسرانه) خلاف حقوق بین الملل است. به گفته مکرر گزارشگر ویژه سازمان ملل، ادریس جزائری، اکثریت کشورهای عضو سازمان ملل اقدامات جزایی خودسرانه را رد می کنند. با اینحال کشورهای غنی غرب حق را بدست خویش گرفته اند و این کار به خطر بروز جنگ بین الملل افزوده است.

در 21 نوامبر 2019 کمیته ثانوی امور اقتصادی و مالی در سازمان ملل متحد به بررسی پیرامیون حقانیت تحریم های یکجانبه پرداخت. 16 متن برای قطعنامه مطرح بود که دو تای آنها تصویت گشت. یکی از این دو، جامعه بین الملل را به محکوم نمودن تحریم های اقتصادی، مالی یا تجارتی فراخواند، زیرا مانع سازندگی و پیشرفت کشورها هستند. جریمه هایی که از جانب ارگان های سازمان ملل مقرر نشده باشند، باید لغو گردند. در ادامه قطعنامه مزبور آمده که اینگونه اقدامات با حقوق بین الملل ناسازگار بوده و ناقض اصل نظام اقتصادی بین الملل است. 116 کشور عضو سازمان ملل بدان قطعنامه رأی مثبت دادند؛ دو کشور رای منفی دادند: ایالات متحده آمریکا و اسرائیل و 52 کشور، شامل بر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، از جمله آلمان، بدان رأی ممتنع دادند.

        


استاندار حمس، تلال برازی، به نویسنده اظهار داشت، در طول جنگ ها نیم میلیون از اهالی استان مزبور موطن خویش را ترک گفته و آواره گشتند، با توجه با اینکه پیش از جنگ 2,3 میلیون تن مقیم این استان بوده اند که 500 هزارِ آنها ، شامل بر 100 هزار خانوار از حمس فرار کرده اند. 40 درصد این آوارگان بازگشته اند، چه آنهایی که در داخل سوریه آواره بوده و چه کسانی که به لبنان رفته بودند. برازی وظیفه استانداری و دولت مرکزی می داند که شرایط و ساختار لازم برای بازگشت وزندگی آنها را فراهم سازند. دولت در صدد ترمیم مخازن آب، راه ها و مدارس است، اما تحریم ها مانع تأمین مواد لازم اند.

بگفته برازی مهندسین حمس امر بازسازی را بر اساس به روزترین استانداردها طراحی نموده اند. طرح جامعی برای سال های 2025 تا 2035 آماده است. "تحریم های غیرمنصفانه علیه ملت سوریه بر فرایند بازسازی تأثیرات منفی دارند". ماشین ها و اسباب کار مورد نیاز را نمیتوان به کشور وارد ساخت. برازی به ویژه بر تحریم نفت تأکید نمود: "ما برای صنایع، برای تردد، حمل و نقل، تولید گرما، بازسازی، بیمارستان ها و نیز برای تولید برق به نفت نیازمندیم. این جنگی است اقتصادی که علیه سوریه به راه انداخته اند.

استاندار حمس گفت: به هر شهروند حمس که قصد بازگشت داشته باشد، خوش آمد می گوئیم. 114 اتوبوس با قریب 700 مسافر از جرابلس واقع در مرز ترکیه بازگشته اند. برای کسانی که از شمال می آیند شرایط مشکل تر است. زیرا ترکیه از همکاری با دمشق خودداری می نماید. "اما مردم از لبنان بطور رسمی از مرز عبور نموده و وارد سوریه می شوند. بازگشت آنها توسط کمیته ی مشترکی میان سوریه و لبنان اداره می گردد. ما با اطلاع بر نام ها و فهرست کسانی که قصد بازگشت دارند ترتیب همه امور را داده ایم". برای بازگشت کنندگان از اردن نیز دول سوریه و اردن همکاری می نمایند.

با اینحال دلائل بسیاری وجود دارند که مانع بازگشت آنها می گردند. از جمله هزینه بازگشت و امکانات انتقال آنها. برخی از گروه های تروریست از حرکت مردم جلوگیری می کنند. برخی دیگر، از جانب نیروهای بین المللی با ممانعت روبرو می گردند. "به باور راسخ ما همه سوری ها می بایست به موطن خویش بازگردند. باز هم تأکید دارم که ما همه خدماتی را که مورد نیاز بازگشت کنندگان باشد عرضه می کنیم و اتوبوس هایی را خواهیم فرستاد تا آنها را از مرز به حمس بیآورند".

 

Courtesy of Junge Welt
Source: https://www.jungewelt.de/artikel/368805.wirtschaftskrieg-andere-art-von-krieg.html
Publication date of original article: 16/12/2019
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=27694

 

Tags: سوریهحمسجنگ اقتصادیآمریکااتحادیه اروپاتحریم علیه سوریه
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.