TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 06/08/2020 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 USA & CANADA 
USA & CANADA / جایی که انسانها زود می میرند
مردن از ناچاری، بیماری واگیر آمریکایی
Date of publication at Tlaxcala: 01/12/2019
Original: Der „Verzweiflungstod“ ist die US-amerikanische Seuche

جایی که انسانها زود می میرند
مردن از ناچاری، بیماری واگیر آمریکایی

Nicola von Lutterotti نیکلا لوتروتی

Translated by  Hamid Beheschti حميد بهشتي

 

ده ها سال گرایش طول عمر در کشورهای غربی فقط رو به یک سو بود: به بالا. در ایالات متحده آمریکا اما مدت هاست این جهت تغییر یافته است و ارقام اخیر این امر را تأیید می نمایند: انتظار طول عمر آنان رو به افت است. علت این گرایش از قرار معلوم فقط در سوء استفاده از قرص های مسکن تخدیری نیست.

بحرانی موسوم به مخدرات که ریشه آن به سال های دهه 90 بر می گردد البته در رشد قابل ملاحظه ارقام مرگ و میر تأثیر داشته است و این برای تمامی اقشار مردم این کشور مصداق دارد. اما این به تنهایی برای عقب ماندگی رو به افزون طول عمر آمریکائیان نسبت به طول عمر مردم سایر کشورهای صنعتی نمی تواند توضیح دهنده باشد. اینکه چه عوامل دیگری در تنزل طول عمر آمریکائیان مؤثراند را مؤلفین تحلیل جدیدی جزء به جزء بررسی نموده اند. تکیه استیون ولف، عضو تحقیقاتی مدرسه پزشکی ریچموند واقع در ایالت ویرجینیا VCU و خانم همکار او هَیدی شومیکر، آرشیو چندین بانک اطلاعاتی رسمی است، از جمله مرکز ملی آمار سلامتی و مرکز کنترل سلامتی و پیشگیری CDC.

بطوری که این دانشمندان سلامتی در مجله جامعه پزشکی آمریکا نوشته اند، طول عمر مردم آمریکا در ارتباط با زمان تولدشان (از 1959 تا 2016) از 69,6 به 78,9 سال افزایش داشته است[1]. و بدین قرار مانند سایر کشورهای مرفه رو به افزایش بود است. اما در این مقایسه میزان مربوطه مدت زمان زیادی پائین تر بود و دائم نیز پائین تر می رفت تا اینکه در آغاز قرن 21 از همه کشورهای مرفه کم تر شد. و فاصله آن با انتظار طول عمر در سایر کشورهای مرفه همواره بیشتر گشت. به لحاظ طول عمر بالاتر از سایر کشورها ژاپن قرار دارد. به گونه ای که دخترانی که در سال 2016 در این کشور بدنیا آمده اند بطور متوسط 87 سال و هموندهای مذکرشان 81 سال انتظار عمر خواهند داشت. در حالیکه آمریکائیان متولد در این تاریخ 3 سال کمتر از ژاپنی ها خواهند زیست. اما آلمان ها نیز در این مقایسه وضع خوبی ندارند. زیرا دختران آلمانی متولد این تاریخ 83,5 و پسران 78,5 سال می توانند انتظار طول عمر داشته باشند.

در حالیکه طول عمر اهالی اروپای غربی، استرالیا، ژاپن و کانادا همچنان رو به افزایش است، رقم مربوط به آمریکائیان از سال 2014 دائم به عقب می رود. بطوری که از تحلیل های ولف و همکارانش بر می آید چندین عامل علت این گرایش زودمرگی است. تغییر درصد مرگ و میر  افراد میان 25 و  65 ساله در آمریکا از سال های دهه 1990 رو به افزایش بود و در سال 2010 به میزانی رسید که موجب افت انتظار طول عمر مردم گشت.

در باره بالا رفتن مرگ و میر، میان بزرگسالانِ جوان و میانسال این محققین چندین عامل را تشخیص داده اند. بیش از همه استفاده بیش از حد مسکن های تخدید کنند مؤثر بوده اند. همچنین نوشیدن افراطی نوشابه های الکلی و نیز خودکشی موارد دیگر علت پائین رفتن میانگین طول عمر آمریکائیان است. این سه عامل را مؤلفین تحقیقات مزبور تحت عنوان "مردن از ناچاری" جمع کرده اند.

علاوه بر آن گسترش چاقی نیر موجب پائین آمدن انتظار طول عمر آمریکائیان گشته است. بی توجهی به فشار خون بالا و از کار افتادن کلیه ها از عوارض این مدل زندگی ناسالم اند. چنان که کمبود حرکت و تغذیه پُر کالری مهم ترین عوامل چاقی به حساب می آیند که این خود موجب بالا رفتن فشار خون و مرض قند تیپ 2 می گردد. از طرف دیگر مرض قند از مهم ترین عوامل از کارافتادن کلیه هاست.

اینکه آیا آمریکائیان موفق گردند لغزیدن در این دهلیز منفی را متوقف نمایند روشن نیست. فهرست اقداماتی که اجرای آنها بدین منظور لازم اند طولانی است. دانشمندان همکار هوارد کو در دانشگاه هاروارد اقدامات جدی در این زمینه را ضروری می دانند. بنا بر اظهارات آنان در مقدمه تحقیقات منتشره در غیر اینصورت خطر این وجود دارد که روند نقصان طول عمر آمریکائیان به روند عادتی دلواپس کننده ای تبدیل گردد.

[1] - („JAM“doi:10.10)(1/jan:ia.2019,16932)


Courtesy of FAZ
Source: https://www.faz.net/aktuell/wissen/usa-krisenursachen-fuer-sinkende-lebenserwartung-16504092.html
Publication date of original article: 27/11/2019
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=27579

 

Tags: آمریکاتغذیه ناسالمچاقیزودمرگیمردن از ناچاری
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.