TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 06/08/2020 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 ABYA YALA 
ABYA YALA / Amazon, kundakçılar yangın var diye bağırıyor
Date of publication at Tlaxcala: 07/09/2019
Original: Amazzonia, gli incendiari gridano al fuoco
Translations available: Français  English  Español  Português/Galego 

Amazon, kundakçılar yangın var diye bağırıyor

Manlio Dinucci Μάνλιο Ντινούτσι مانلیو دینوچی مانليو دينوتشي

 

Amazon’daki yangınların yayılması karşısında, G7 zirvesi « acil durumla yüzleşmek » için gündemini değiştirdi.

Yedi’ler, yani Fransa, Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, Japonya, Kanada ve ABD, Avrupa Birliği ile birlikte küresel itfaiye rolüne soyundu. İtfaiye şefi üniforması giyen Cumhurbaşkanı Macron yangın alarmı verdi: « evimiz alevler içinde ». Başkan Trump yangın söndürme faaliyetlerinde ABD’nin en büyük katkıyı sunacağı sözünü verdi.

Medyaların spot ışıkları, geri kalan her şeyi gölgede bırakarak Brezilya’daki yangınlara odaklandı. Her şeyden önce, yıkım 2010-2015 yılları arasında yılda yaklaşık 10 000 km2 azalan sadece Amazon yağmur ormanlarını (Brezilya’nın üçte ikisini oluşturan) değil, ama aynı zamanda Afrika’nın Ekvator bölgesinin ve Güney Doğu Asya’nın tropikal ormanlarını da etkilemektedir. Tropikal ormanlar, her yıl ortalama olarak, toplam Piyemonte, Lombardiya ve Veneziya bölgeleri yüzölçümlerinin toplamına eşdeğer bir alan kaybetmektedir. Bir bölgeden diğerine farklı koşullar söz konusu olsa da, temel sebep aynıdır: olabildiğince daha fazla kar elde etmek için doğal kaynakların yoğun ve tahrip edici şekilde kullanımı.

Amazon’da, ihracata yönelik değerli kereste elde etmek için ağaçlar kesilmektedir. Bu çok hassas topraklar, bir kez niteliklerini yitirdikten sonra terk edilmekte ve bu şekilde yeni alanlar ormansızlaştırılmaktadır. Amazon’daki altın, elmas, boksit, çinko, manganez, demir, petrol ve karbon yataklarının çıkarılması için, çevreye büyük zararlar verme pahasına aynı yıkıcı yöntem kullanılmaktadır. Endüstriyel faaliyetler için enerji sağlamaya yönelik devasa hidroelektrik havzalarının yapımı, Amazon yağmur ormanlarının tahrip edilmesine de ayrıca katkıda bulunmaktadır.

Devamı için

Ahmed Falah: Hayat ağacı yanıyor

Courtesy of Voltaire İletişim Ağı
Source: https://ilmanifesto.it/amazzonia-gli-incendiari-gridano-al-fuoco/
Publication date of original article: 03/09/2019
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=26946

 

Tags: AmazonG7Ulus Ötesi ŞirketlerBrezilyaOrman AçmaAbya Yala
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.