TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 14/08/2020 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 UNIVERSAL ISSUES 
UNIVERSAL ISSUES / برای حل بحران ایران، ترامپ باید تغییر مسیر دهد
Date of publication at Tlaxcala: 16/08/2019
Original: To fix Iran crisis, Trump must change course

برای حل بحران ایران، ترامپ باید تغییر مسیر دهد

Seyed Hossein Mousavian سید حسین موسویان

Translated by  Shahrzad Noor شهرزاد نور

 

پرینستون، نیوجرسی - رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، غرب را به مقابله نظامی با ایران کشانده است.
اگر امیدی برای راه حل سازنده وجود داشته باشد، رییس جمهور آمریکا باید سیاست تحریم و قلدری  علیه ایران را کنار نهد تا فضا برای دیپلماسی باز گردد.

از زمان انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶، او با اتخاذ سیاست بیمارگونه «فشار حداکثری»

فشارهای همه جانبه و سخت ترین تحریم‌های بی سابقه علیه ایران را اعمال نموده تا در مورد یک توافق جدید هسته ای، ایران را به میز مذاکره بکشاند که تاکنون موفق نبوده است.

این سیاست نه تنها موجب «خصومت حداکثری» در روابط ایران و آمریکا شده بلکه زمینه ساز تنش‌ها و اقدامات خصومت آمیز بیسابقه ای گردیده بگونه ای که جامعه جهانی را در مورد احتمال بروز یک درگیری نظامی جدید، بشدت نگران کرده است.

اگر ترامپ سیاستهای جاری را ادامه دهد، او نه تنها محکوم به شکست است، بلکه هیچ شانسی برای مذاکره وجود نخواهد داشت، حتی اگر او در انتخابات بعدی مجدد پیروز شود. نتیجه این روند فاجعه بار خواهد بود.

تنها یک تغییر اساسی در سیاست ترامپ، می‌تواند موجب مهار تنش روزافزون جاری گردد. بدین منظور موانع کلیدی حل و فصل دیپلماسی مثبت بشرح زیر را باید از سرراه بردارد.

اولین و بزرگ‌ترین مشکل ترامپ این است که کارگزاران اصلی تیمش دیدگاه و اهداف متفاوتی با او در مورد ایران دارند. حتی برای سیاستمداران برجسته امریکا هم روشن است که جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ، مشتاق جنگ و یا حداقل تغییر رژیم در ایران است.

در تهران اکثرا معتقدند که برنامه جدی شخص ترامپ جنگ نیست. او با نابودی برجام، خواست میراث اوباما را نابود کند اما میخواهد به یک معامله جدید بعنوان «میراث ترامپ» برسد.

دومین مانع ترامپ متحدین کلیدی منطقه ای یعنی اسراییل و عربستان هستند که اهداف بولتون را دنبال می‌کنند و نفوذ بیسابقه ای در تعیین سیاستهای جاری آمریکا علیه ایران دارند در حدی که بسیاری از سیاستمداران در تهران به این نتیجه رسیده اند که اسراییل و عربستان عامل مهم تشدید خصومت‌های اخیر امریکا با ایران هستند.

سومین مسئله این است که هیچکس باور ندارد که ترامپ بتواند به توافق هسته ای بهتری با ایران دست یابد در حالیکه برجام حاصل ۱۲ سال مذاکره ایران و قدرتهای جهانی است، ده ها دانشمند هسته ای جهان در تدوین آن حضور داشتند، جامع‌ترین سند هسته ای تاریخ عدم اشاعه سلاح های هسته ای است، از پشتوانه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برخوردار است و بیش از ۲ سال هم توسط ایران بطور کامل اجراء شد.

حتی اگر دولت ترامپ در ۱/۵ سال باقیمانده ریاست جمهوریش با ایران مذاکره و به توافقی برسد، تضمینی وجود ندارد که ترامپ یا جانشین او به تعهد خود باقی بمانند.

چهارمین مانع تاکید ترامپ بر استراتژی‌های شکست خورده و ضد مسیر دیپلماسی است. تصمیم او در مورد تحریم مقام عالی رهبری و وزیرخارجه ایران، شانس هرگونه دیپلماسی را از بین برد.

پنجمین مشکل که واضح ترین مانع موفقیت ترامپ است اینکه او و دست اندرکارانش، شناخت درستی از اوضاع سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران ندارند.

ایرانی‌ها با هزاران سال تاریخ و تمدن، ملتی مغرور و مفتخر هستند. ایرانی‌ها نسبت به زورگویی، آلرژی دارند و تسلیم سیاستهای زورگویانه نمی‌شوند.

لذا برای مقابله با سیاستهای خصومت آمیز ترامپ، ایران سیاست «مقاومت و مقابله به مثل» در مقابل آنرا برگزیده است. اکنون در ایران بدین باور رسیده اند که سیاست تفاهم با غرب که رئیس جهور روحانی فعالیت انتخاباتی خویش در 2013 را بر آن بنا نهده بود به نتیجه مثبتی نمی رسد. و چالش های حادث با واشنگتن موجب آن گشته که همکاریهای ایران و قدرتهای بلوک شرق جهت به شکست کشاندن سیاست «یکجانبه گرایی» و سلطه جهانی آمریکا تقویت گردد. ضمن اینکه تهران امید خود را نسبت به «سیاست همکاری و تعامل با غرب» را از دست داده است.

اگر امیدی برای راه حل سازنده وجود داشته باشد، رییس جمهور آمریکا باید سیاست تحریم، قلدری و زورگویی علیه ایران را کنار گذاشته تا فضا برای دیپلماسی باز شود.

فوری ترین اقدام برای ترامپ این است که کانال های معتبر ارتباطی با ایران داشته باشد و یک تیم جدید در مورد ایران منصوب کند که شناخت درستی از واقعیت های ایران و سراسر منطقه داشته باشند. 

Courtesy of Politico
Source: https://www.politico.eu/article/iran-crisis-trump-change-course/
Publication date of original article: 12/08/2019
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=26811

 

Tags: ایرانآمریکاتوافق هسته ای
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.