TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 08/04/2020 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 EUROPE 
EUROPE / Avrupa Birliği kurumlarındaki « Amerikan Partisi »
Date of publication at Tlaxcala: 21/03/2019
Original: Il «partito americano» nelle istituzioni Ue
Translations available: English  Français  Português/Galego  Español 

Avrupa Birliği kurumlarındaki « Amerikan Partisi »

Manlio Dinucci Μάνλιο Ντινούτσι مانلیو دینوچی مانليو دينوتشي

Translated by  Osman Soysal

 

« Rusya artık bir stratejik ortak olarak kabul edilemez ve Avrupa Birliği, uluslararası hukuku ihlal etmeyi sürdürmesi durumunda daha fazla yaptırım uygulamaya hazır olmalıdır ». 12 Mart’ta Avrupa Parlamentosu tarafından, 163 ret ve 89 çekimsere karşı 402 kabul oyuyla onaylanan karar bu tespitte bulunmaktadır. Letonyalı Parlamenter Sandra Kalniete tarafından sunulan karar tasarısı, her şeyden önce « anti-demokratik » olarak nitelediği Rusya’daki devlet başkanlığı seçimlerinin meşru olmadığını ileri sürmekte ve böylece Devlet Başkanı Putin’i iktidarı gasp eden biri olarak sunmaktadır.Sandra Kalniete

Rusya’yı sadece « Ukrayna ve Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü ihlal etmekle » değil ama « Suriye’ye müdahalede bulunmak ve Libya gibi ülkelerin içişlerine karışmakla » ve Avrupa’da « seçimleri etkilemek ve gerilimi tırmandırmak amaçlı müdahalede » bulunmakla da suçlamaktadır. İNF Anlaşmasının altını oymakla sorumlu tuttuğu Rusya’yı, « silahlanmanın denetlenmesine ilişkin yasaları ihlal etmekle » suçlamaktadır. Bunun dışında, « işkence ve yargısız infazlar da dahil olmak üzere Rusya’daki ciddi insan hakları ihlallerinden » ve « Rus istihbarat ajanlarının Avrupa topraklarında kimyasal silah kullanarak gerçekleştirdiği cinayetlerden » de sorumlu tutmaktadır.

Bu ve diğer suçlamaların sonunda Avrupa Parlamentosu, Nord Stream 2’nin (Baltık Denizi üzerinden, Rusya’nın Almanya’ya yönelik gaz tedarikini iki katına çıkartacak olan doğalgaz boru hattı) « Avrupa’nın Rus gazına bağımlılığını attırdığını, Avrupa’daki iç pazarı ve stratejik çıkarlarını tehdit ettiğini […] ve dolayısıyla da sonlandırılması gerektiği » belirtiliyor.

Avrupa Parlamentosu’nun kararı, sadece içeriği ile değil ama sözcükleriyle de ABD ve NATO’nun Rusya’ya yönelik suçlamalarını sadakatle tekrarlamaktadır. Ve daha da önemlisi, Nord Stream 2’yi bloke etme talebini de aynen tekrarlamaktadır: Washington’un izlediği stratejinin amacı, ABD’den ya da her durumda ABD şirketlerinden tedarike imkan tanımak için, Avrupa Birliği’nin Rusya’dan enerji tedarikini azaltmaktır.

Aynı bağlama, Çin’in Yeni İpek Yolu girişimine katılmak isteyen, İtalya da dahil, üye ülkelere yönelik Avrupa Komisyonu’nun iletişimi de dahildir: Komisyon onları, Çin’in ortak olmakla birlikte bir ekonomik rakip ve daha da önemlisi « alternatif yönetişim modellerini destekleyen bir sistemik hasım », başka deyimle bugüne kadar Batılı güçlerin tahakkümü altında olan yönetişime alternatif modeller sunduğu konusunda uyarmaktadır.

Komisyon her şeyden önce, Amerika Birleşik Devletleri tarafından yasaklanan Huawei gibi Çinli şirketler tarafından sağlanan 5G ağlarından türetilen, « dijital altyapıları güvenliğe yönelik potansiyel ciddi tehditlerden korumak » gerektiği konusunda uyarıda bulunmaktadır. Avrupa Komisyonu, ABD’nin müttefiklerine yönelik uyarısını sadakatle tekrarlamaktadır. Avrupa Müttefik Yüksek Komutanı, ABD’li General Scaparotti, beşinci nesil ultra hızlı mobil ağların NATO’nun savaş yeteneklerinde giderek daha da önemli bir rol oynayacağı konusunda uyarmaktadır: bu nedenle müttefiklerin konuyu « hafife almalarına » izin verilmeyecektir.

Bütün bunlar, Birliğin politikalarını ABD ve NATO’nun stratejik hattı boyunca yönlendiren çapraz etkili bir kamp olan « Amerikan partisinin » ne tür bir nüfuzu olduğunu ortaya koymaktadır.

Avrupa Birliği kurumları, Rusya ve Çin’in tehdit oluşturduklarına ilişkin sahte bir görüntü inşa ederek, kamuoyunu ABD’nin Avrupa’yı « savunmaya » hazırlandığını kabul ettirmeye çalışmaktadır: bir Pentagon sözcüsünün CNN’e açıkladığı gibi ABD, karada konuşlu balistik füzeleri (Washington’un toprağa gömdüğü İNF Anlaşması tarafından yasaklanan), yani Avrupa’yı yeniden bir nükleer savaşın üssü ve aynı zamanda da hedefi haline getirecek yeni Euromisille’leri test etmeye hazırlanmaktadır.Yaptırımlar-Oliver Schopf, Avusturya, 2014

Courtesy of Voltairenet
Source: https://ilmanifesto.it/il-partito-americano-nelle-istituzioni-ue/
Publication date of original article: 19/03/2019
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=25604

 

Tags: Avrupa Birliği-ABD-RusyaNord Stream 2NATOYeni Soğuk Savaş
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.