TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 13/07/2020 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 EUROPE 
EUROPE / İtalya: Silahların siyasi gücü
Date of publication at Tlaxcala: 04/10/2018
Original: Il potere politico delle armi
Translations available: English  Français  Español  Português/Galego 

Savaş Sanatı
İtalya: Silahların siyasi gücü

Manlio Dinucci Μάνλιο Ντινούτσι مانلیو دینوچی مانليو دينوتشي

Translated by  Osman Soysal

 

Resmi iletişime ve farklı siyasi partilerin yorumlarının tersine, yeni İtalyan hükümetinin harcamalarına kimse karşı çıkmıyor. Aksine siyasi oluşumların tamamı, mevcut durum bunu hiçbir şekilde gerektirmemesine karşın, askeri harcamaların arttırılmasını desteklemektedir.

Piyasalar ve Avrupa Birliği teyakkuzda, muhalefet taarruzda, Cumhurbaşkanı anayasaya uyma çağrısında bulunuyor, çünkü hükümetin açıkladığı mali manevra yaklaşık 27 milyar Euro açığa neden olacak.

Öte yandan, hükümette olduğu kadar muhalefette de İtalya’nın aynı tutarı askeri amaçlı olarak harcaması gerçeği konusunda mutlak bir sessizlik hüküm sürüyor.

2018 yılı askeri harcaması yaklaşık 25 milyar Euro’dur ve bu tutar, eklenecek askeri nitelikli başka kalemlerle birlikte 27 milyarı aşmaktadır. Bu da günde 70 milyon Euro’dan fazlası anlamına gelmektedir ve bu miktar artmaktadır çünkü İtalya, NATO nezdinde bu harcamayı günde yaklaşık olarak 100 milyona çıkartmayı taahhüt etmiştir.

Silahlar, silahlı kuvvetler ve askeri müdahaleler için kamuya ait paradan giderek artan bir ödeme yapılmasını neden kimse sorgulama gereği duymuyor? Çünkü bu, bizden bu harcamayı sürekli olarak arttırmamızı isteyen « ayrıcalıklı müttefik » (yani egemen) ABD’ye karşı gelmek anlamına gelecektir.

ABD’nin 2019 mali yılı (1 Ekim 2018’de başlayan) için öngördüğü askeri harcama tutarı 700 milyar doları aşmaktadır ki bu tutara emekli askerler için yaklaşık 200 milyar da dahil olmak üzere askeri nitelikli başka kalemler de eklenmektedir. ABD’nin toplam askeri harcaması böylece yıllık 1 000 milyar dolara yanı federal bütçenin dörtte birine ulaşmaktadır. Savaşa artarak daha fazla yapılan yatırım ABD’ye (Pentagon’un resmi amacına göre) « dünyanın önde gelen askeri gücü olarak kalma, güç dengelerinin lehimizde olmaya devam etme ve refahımızı azami olarak destekleyen bir uluslararası düzenin sürdürülmesi » imkanı vermektedir.

Ancak 2019 mali yılı içerisinde askeri harcamalar federal bütçede yaklaşık 1 000 miyarlık bir açığa neden olacaktır. Bu da ileride, yaklaşık olarak 21 500 milyar dolara ulaşması beklenen ABD federal hükümetinin borcunu arttıracaktır. Bu borç içeride sosyal harcamalarda kesintiler ve dışarıda küresel parasal rezervlerinin ve hammaddelerin fiyatlandırılmasında başlıca para birimi olarak kullanılan dolarları basarak karşılanmaktadır.

Bu arada bazıları askeri harcamanın artmasından karlı çıkmaktadır. Bunlar savaş sanayisinin devleridir. Dünyadaki on büyük silah üreticisinin altı tanesi ABD’lidir: Lockheed Martin, Boeing, Raytheon Company, Northrop Grumman, General Dynamics, L3 Technologies. Ardından İngiliz BAE Systems, Fransız-Hollandalı Airbus, artık 9ncu sıraya düşen İtalyan Leonardo (eski Finmeccanica) ve Fransız Thales gelmektedir.

Burada sadece silah üreten devasa fabrikalar söz konusu değildir. Söz konusu şirketler, kurumlar ve siyasal partilerle yaygın ve derin çıkarlar ilişkisi yumağı içerisinde sıkı bir şekilde bütünleşmiş askeri-sinai kompleksi oluşturmaktadırlar. Bu da, bölgesel gerilimlerin ve savaşların arttığı ölçüde karı ve gücü de artan, silaha dayalı gerçek bir müesses nizamı ortaya çıkarmaktadır.

Cirosunun % 85’ini silah satışından sağlayan Leonardo, ABD askeri-sinai kompleksiyle bütünleşiktir: İtalya’da Lockheed Martin’in F-35 avcı uçaklarının Cameri tesisinin yönetimini üstlenirken, sadece Pentagon’un ordu ve ajanslarına ürün ve hizmet sunmakla kalmamakta, istihbarata da ürün ve hizmet vermektedir.

Leonardo, Eylül ayında Pentagon tarafından, sözleşmeli olduğu Boeing ile birlikte, U.S. Air Force’a AW139 taarruz helikopterinin tedarikçisi olarak seçildi. Ağustos ayında Fincantieri (Ekonomi ve Maliye Bakanlığının mali şirketinin denetiminde olan) Lockheed Martin ile birlikte U.S. Navy’ye iki muhrip kıyı gemisi teslim etti.

Neden İtalyan parlamento ve kurum organlarında, askeri harcamalarda kesinti yerine artış yapılmasına yönelik ezici bir çok partili görüş birliği olduğunu sorguladığımızda bütün bunları da akıldan çıkarmamamız gerekir.

Courtesy of Voltairenet
Source: https://ilmanifesto.it/il-potere-politico-delle-armi/
Publication date of original article: 02/10/2018
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=24210

 

Tags: İtalyaAskerî-endüstriyel kompleksNATOABD
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.