TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 06/06/2020 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 EDITORIALS & OP-EDS 
EDITORIALS & OP-EDS / یمن، گِرنیکای زمان ما
Date of publication at Tlaxcala: 13/12/2017
Original: Yemen es la Guernica de hoy
Translations available: English  Français  Italiano  Deutsch 

یمن، گِرنیکای زمان ما

César Chelala سزار چلالا

Translated by  Hamid Beheschti حميد بهشتي

 

در 26 آوریل 1937 ژنرال فرانسیس فرانکو دستور داد که در یک روزِ بازار هفته به شهرِ باسکیِ گرنیکا حمله ی هوایی کنند. این شهر توسط متحدان دولتِ ناسیونالیستیِ اسپانیا بمباران شد، یعنی توسط واحدِ کُندُرِ نیروی هوایی آلمان نازی و توسط لژیون آدریازونه ایتالیایی فاشیستی. این حمله که تحت نام رمزعملیاتِ روگِن انجام و موجب هلاکت صدها تن گشت، سمبل فریاد حاکی از درد کشتار وحشیانه غیرنظامیان گشت. و اکنون هشتاد سال پس از آن برخلاف تمامی موازین بین المللی و جنایت آمیز تر از هر زمان اهالی غیرنظامی یمن به خاک و خود کشیده می شوند. و اینبار مرتکبینِ آن عربستان سعودی و همدستان آمریکایی اش هستند.

در سال 2015 جنگ داخلی میان دو فراکسیون آغاز گشت که هر دو دعوی حکومت بر یمن را دارند. میان جنگندگان هوثی در کنار رئیس جمهور سابق یمن، علی عبدالله صالح و نیروهای دولت عبدالربو منصور هادی. ائتلافی به رهبری عربستان سعودی عملیاتی نظامی را علیه هوثی ها آغاز نموده است که آمریکا لجستیک و حمایت نظامی عملیات مزبور را سامان می دهد.

شورشیان هوثی قریب به یک سوم یمن را قرن هاست در دست داشته و بر آن حاکم اند. از زمان آغاز این درگیری سعودیان و مؤتلفینشان دائما حرکتِ به پیشِ هوثی ها در جنوب را بمباران می کنند. و بدین گونه موجب بحرانی انسانی در آن کشور گشته اند. هزاران انسان که در میان آنان غیرنظامیان بسیاری هستند کشته شده اند. هزاران تن دیگر لاجرم بوده اند مساکن خویش را برای یافتن غذا و آب آشامیدنی ترک نمایند.

آلودگی آب در نتیجه در هم ریختن کامل سیستم فاضل آب موجب اپیدمی وبا گشته است که تا کنون بدین شدت نبوده و سازمان بهداشت جهانی بیش از 815.000 موارد مشکوک و 2.156 مورد مرگ را به ثبت رسانده است و در صورتی که سرایت عفونت به سرعت فعلی گسترش یابد، پیش بینی می شود که شمار افراد مبتلا به بیماری تا پایان امسال از یک میلیون نیز بیش تر گردد. امروزه دستکم 20 میلیون مردم یمن – یعنی بیش از دو سوم آنها – نه به آب آشامیدنی و نه به حد اقل شرایط بهداشت دسترسی دارند.

از زمان آغاز درگیریها شرایط، بی نهایت اضطراری گشته است. اشخاصی که در نظام بهداشت کار می کنند حتا در موقعیتی نیز نیستند که حد اقل خدمات پزشکی را عرضه نمایند. و به دنبال شدت یافتن جنگ ها در برخی مناطق، حتا ایستگاه های خدمات ابتدایی وجود نداشته و اهالی مناطقی که مورد حمله قرار می گیرند و نیز اقوام مجروحان مجبورند در زیر آوارها نعش نزدیکان خویش را جستجو کنند.

یکی از گزارشات سازمان عفو بین المللی تحت عنوان "یمن: جنگِ فراموش شده" نتیجه ی حمله ائتلاف سعودی را چنین شرح می دهد: بیش از 4.600 گشتگان غیر نظامی و 8 هزار مجروح، 3 میلیون بی خانمان و 18,4 میلیون انسانی که به کمک های انسانی نیازمندند یعنی به سقفی بالای سرهاشان، به آب،غذا، سوختِ ماشین و خدمات پزشکی. از به مدرسه رفتن 2 میلیون کودکان جلوگیری می شود.

اما جریان تسلیحات بی وقفه نیست. به نوشته جیمز لینچ به نمایندگی سازمان عفو بین المللی جریانِ برخلاف قانونِ ارسال تسلیحات به گروه های جنگنده در یمن مستقیما مسئول رنج مردم غیرنظامی است. و در حالیکه ایران به گروه های هوثی همچنان یاری می رساند، عربستان سعودی 7 میلیارد دلار تسلیحات نظامی از آمریکا ابتیاع می نماید.

در این بین مراکز بهداشتی همچنان بمباران می شوند. پرسنل نظام بهداشت و خدمات انسانی هدف دائم حملات قرار دارند. در یک سناریو که به سناریوی گرانیکا شباهت دارد، اَمَل صبری، یکی از اهالی مختار که یکی از شهرهای بندری یمن بر دریای سرخ است از حمله هوایی سعودی ها یاد می کند: "چنین به نظر می رسید که روز قیامت فرا رسیده است. نعش انسانها و اعضای بدن آنها در میان شعله های آتش بوده بر روی آن خاکستر قرار است.

در یمنِ کنونی قدرتمندان جهان نشان می دهند که از گرانیکا هیج آموزشی نگرفته اند.            

 

Courtesy of تلاکسکالا
Source: https://www.lagaceta.com.ar/nota/754086/opinion/yemen-guernica-hoy.html
Publication date of original article: 05/12/2017
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=22257

 

Tags: جنگ یمنعربستان سعودیجنایت علیه بشریتآمریکاهوثی
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.