TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 16/06/2019 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 USA & CANADA 
USA & CANADA / « Demokrat »’ın mirası
Date of publication at Tlaxcala: 05/01/2017
Original: L’eredità del «democratico»
Translations available: English  Français  Español  Português/Galego 

« Demokrat »’ın mirası

Manlio Dinucci Μάνλιο Ντινούτσι مانليو دينوتشي

Translated by  Osman Soysal

 

Beyaz Saray’daki nöbet değişimi arifesinde, Suriye sorununa bir siyasal çözüm bulmak üzere Rusya, İran ve Türkiye’nin katılımıyla gerçekleşecek olan ve ABD’nin dışarıda tutulduğu buluşmadan bir gün önce Ankara’da Rus büyükelçisinin öldürülmesinden iki hafta sonra, 2017 yılına Türkiye’deki terörist katliamla adım attık. Obama yönetiminin son günlerinde, « uyanık » hacker’lerini ve gizli ajanlarını kullanarak, Hillary Clinton’un kazanması gereken başkanlık seçimlerinin sonucunu etkilemekle suçlanan Rusya ile büyük bir gerilim yaratmaya kararlılar. Bu şekilde Clinton’un Obama yönetimi sırasında zanaatkarı olduğu Neo-Con stratejinin devamı sağlanacaktır.

Bu, temel stratejik hedeflerin başarısızlığının işaretleriyle sona erer: Ukrayna’daki darbe ile başlatılan yeni Soğuk Savaş ve onu izleyen bir dizi yaptırımla köşeye sıkıştırılan Rusya, Şam’a destek olarak askeri müdahalede bulunarak Washington’u gafil avladı. Bu da Suriye devletinin Libya gibi parçalanmasını önledi ve hükümet güçlerine yıllardır El Nusra (El Kaide), IŞİD ve ABD/NATO stratejisine hizmet eden diğer terörist hareketlerin işgali altında bulunan geniş toprakları kurtarma imkanı vermiştir. Bu terörist gruplara, CİA’ya ait uluslararası bir ağ (Mart 2013’te New York Times tarafından belgelendi) aracılığıyla, NATO’nun bölgedeki ileri karakolu olan Türkiye üzerinden Suriye’ye sokularak, Suudi Arabistan ve diğer monarşiler tarafından silah sağlanıyor, milyarlarca dolar ödeniyor.

Ama şimdi, yüz binlerce kişinin ölümüne mal olan operasyonun herkes tarafından kabul edilen başarısızlığı karşısında, Ankara, bir müzakere başlatarak, işin içinden olabilecek en karlı biçimde sıyrılmak niyetinde. Bu amaçla Moskova ile kopma noktasına gelen ilişkilerini üstünkörü onarıyor ve Washington’a karşı mesafeli davranıyor.

Bu, Başkan Obama için bir hakarettir. Obama, yeni seçilmiş Başkan Donald Trump’a komuta çubuğunu devretmeden önce son mermilerini atmaktadır.

Başkan tarafından imzalanan 2017 askeri bütçesi içerisinde, özellikle Rusya ve Çin’e yönelik olan ve 17 federal ajanstan oluşan istihbarat topluluğuna daha çok yetki veren « dış propaganda ve dezenformasyonla mücadele » yasası gizleniyor. Yine « siber-güvenlik » için ayrılan 19 milyar dolarlık bütçe sayesinde, yurtdışından maaşa bağlanan analist, gazeteci ve diğer « uzmanların » desteklediği bir özel « Merkezin » itiraz kabul etmeyen kararıyla, « sahte haberler » üreten herhangi bir kaynağı susturabileceklerdir. Avrupa Parlamentosunun Başkanı Martin Schultz’un önceden duyurduğu gibi AB tarafından oluşturulması gereken, Orwell’in « Hakikat Bakanlığı » bu şekilde gerçeklik kazanmış oluyor.

Obama yönetimi altında, 2010’da 75 ülkede gerçekleştirdikleri gizli operasyon sayısını 2015’te 135 ülkeye yükselten Özel Kuvvetler de aynı şekilde güçlenmiş olarak çıkmaktadır.

Obama yönetimi nihai eylemleri arasında, 15 Aralık’ta, Ukraynalı Rusları yenmeleri için Neonazi savaşçıları dahil silahlı kuvvetlerini silahlandırdığı ve eğittiği Kiev’e desteğini sundu.

Ve 20 Aralık’ta Pentagon, yine Rusya karşıtı işlev görmek üzere, Polonya’ya aynı zamanda nükleer başlık da taşıyabilen, sığınak duvarlarını delme yeteneği olan uzun menzilli seyir füzeleri temin etme kararı aldı.

Nobel Barış Ödüllü Demokrat Barack Obama’dan geriye gelecek kuşaklar için sadece Ulusa Sesleniş konuşması kaldı: « ABD dünyanın en güçlü ülkesidir. Bizden sonraki sekiz ülkenin askeri harcamalarının toplamından daha çok harcama yapmaktayız. Silahlı birliklerimiz, dünya tarihindeki en iyi savaşçı gücü oluşturmaktadırlar ».

Courtesy of Réseau Voltaire
Source: http://ilmanifesto.info/leredita-del-democratico-barack-obama/.
Publication date of original article: 03/01/2017
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=19614

 

Tags: TürkiyeRusyaİranHillary ClintonNATOCIAObamaDonald TrumpABDUkraynaPolonya
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.