TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 26/09/2020 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 EDITORIALS & OP-EDS 
EDITORIALS & OP-EDS / Tlaxcala 9. Yıl: İnsan Faktörü
Date of publication at Tlaxcala: 21/02/2014
Original: Tlaxcala, An IX : le facteur humain
Translations available: Español  English  Deutsch  Italiano  فارسی  Tamazight   Ελληνικά  Svenska/Dansk/Norsk  Русский 

Tlaxcala 9. Yıl: İnsan Faktörü

TLAXCALA ΤΛΑΞΚΑΛΑ ТЛАКСКАЛА تلاكسكالا 特拉科斯卡拉

 

Tlaxcala ağını 2005 yılı sonlarında kurduğumuzda 8 yıl sonra da var olmayı sürdürebileceğimizi hiç düşünmemiştik. Gelgelelim, ne kadar inanılmaz görünse de, gerçek bu: Hala buradayız!

Josetxo Ezcurra, Tlaxcala

Kabul etmek gerekir ki, dünyanın dört bir yanından istekleri ve yeteneklerinden başka bir şeyleri olmaksızın gelen dağınık bir grup insan olarak karşılaştığımız engelleri aşmak hiç kolay olmadı. Maalesef, yalnızca zenginlerin ve güçlülerin hayatta kalmasını gözeten kanlı bir sirk meydanına dönüşmüş bir dünyada yaşıyoruz,.
 
Ama neyse ki, tek başımıza direniyor da değiliz. Bir kaç ay önce, Kolombiyalı askerler bir kaç köylüyü tutukladılar. Sorguladılar. Sorularından biri şuydu: Şu web sitesi, Tlaxcala, neden sizden bahsediyor? Tlaxcala tarafından diğer kardeş site ve ağlarla beraber başlatılan kampanya bu tarım emekçilerinin serbest bırakılmasını sağlamıştı. Evet, dünyanın gizli servisleri de bizim en sadık takipçilerimiz arasındalar ama şanslıyız ki tek okurlarımız onlar değil.
 
Tlaxcala dünyanın dört yanından günde yaklaşık 4500 kez ziyaret ediliyor. Yeni web sitemizde yayına başladığımız 14 Temmuz 2010’da beri, toplam 11 bin makale yayınladık, bunlardan 5 bini orjinal, 6 bini çeviri metinlerdi. Bu da yaklaşık olarak günde ortalama 8,33 makaleye karşılık geliyor. Toplam 15 farklı dilde yayınlanan bu makalelerin büyük çoğunluğu, yayınlanan metinlerin sayısına göre sıralarsak, şu sekiz dildeydi: İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Portekizce, Farsça ve Arapça. Kalan yedi dilde daha az metin yayınladık: Yunanca, Türkçe, İsveççe, Berberice, Katalanca, Rusça ve Esperanto.
 
Tlaxcala şimdi bilişim alanında da bir referans noktası oldu, kaynak metin ve araştırma konusu olarak. Üzerine yapılan akademik çalışmalar onu  tanınır kıldı; bunlar arasında halen devam etmekte olan bir tanesi, bir araştırmacının otomatik çeviri üzerine doktora sonrası çalışması, güvenilir bir otomatik çeviri sistemi yaratmak için Tlaxcala’nın veri bankasını kullanıyor. Çevirinin kendimizi çok daha önemli ve faydalı faaliyetlere adayabileceğimiz kadar otomatiğe bağlanmasını beklerken, biz işimizi yapmaya devam edeceğiz: Bizi ilgilendiren metinlerin çevirisi için insan faktörü hala hayati öneme sahip. Tlaxcala daha uzunca bir zaman “blood sweat and tears” (kan, ter ve gözyaşı) ağı olmayı sürdürecek, ama aynı zamanda neşe ve keyif ağı olarak da kalacak. Keşfetme keyfi, paylaşma ve karşılıklı değişme keyfiyle, farklılıklarımızı tanıyarak zenginleşmeye ve duvarları yıkmaya devam edecek. Kısacası, insanlığın bir kısmı insanlığını geri kazanmak için hala eylemde.

Jorge Alaminos, Tlaxcala

Courtesy of Tlaxcala
Publication date of original article: 21/02/2014
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=11461

 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.