TLAXCALA تلاكسكالا Τλαξκάλα Тлакскала la red internacional de traductores por la diversidad lingüística le réseau international des traducteurs pour la diversité linguistique the international network of translators for linguistic diversity الشبكة العالمية للمترجمين من اجل التنويع اللغوي das internationale Übersetzernetzwerk für sprachliche Vielfalt a rede internacional de tradutores pela diversidade linguística la rete internazionale di traduttori per la diversità linguistica la xarxa internacional dels traductors per a la diversitat lingüística översättarnas internationella nätverk för språklig mångfald شبکه بین المللی مترجمین خواهان حفظ تنوع گویش το διεθνής δίκτυο των μεταφραστών για τη γλωσσική ποικιλία международная сеть переводчиков языкового разнообразия Aẓeḍḍa n yemsuqqlen i lmend n uṭṭuqqet n yilsawen dilsel çeşitlilik için uluslararası çevirmen ağı

 02/07/2020 Tlaxcala, the international network of translators for linguistic diversity Tlaxcala's Manifesto  
English  
 CULTURE & COMMUNICATION 
CULTURE & COMMUNICATION / هواپیما ربایی – تصور آمریکا از 11 سپتامبر – دلیل تحریف
Date of publication at Tlaxcala: 12/09/2013
Original: Review of Hijacking Amerika‘s Mind on 9/11- Counterfeiting Evidence, by Elias Davidsson
Translations available: Deutsch  Français 

هواپیما ربایی – تصور آمریکا از 11 سپتامبر – دلیل تحریف

Ludwig Watzal لودویگ وَتزال

Translated by  Hamid Beheschti حميد بهشتي

 

 پیش از آنکه این کتاب (Hijacking Amerika’s Mind on 9/11) به دستم برسد، من به روایت رسمی 11 سپتامبر باور داشتم. اما اکنون که دو بار این کتاب را خوانده ام باور قبلی ام به کلی نقض شده است.

 
من کارشناس 11 سپتامبر نیستم و به هیچ گونه تئوری باطنی باور ندارم. برداشت من از 11 سپتامبر ناشی از کنجکاوی من و همراه با نوعی ناباوری سالم بود. هنگامی که در آغاز با مقالاتی مواجه گشتم که روایت رسمی را به زیر سئوال می بردند، آنها را خوانده و به کناری می نهادم. اما کتاب داویدسن وضع را تغییر داد و مرا مجذوب خود نمود.

پس از آنکه من آمریکا را بارها با اتو استاپ زیر پا گذاشته و در دانشگاه پنسیلوانیا در درشته روابط بین المللی نیز تحصیل کرده ام، اکنون تا اندازه ای به چگونگی تفکر جامعه آمریکا پی برده ام. از جمله متوجه گشته ام که پس از هر فاجعه ی جدی در آمریکا بلافاصله اقدام به بازرسی می شود تا به علل واقعه آگاه گردند. اگر هواپیمایی سقوط کند، کمیته ملی ایمنی حمل و نقل آمریکا NTSB شرایط سقوط هواپیما را تشخیص می دهد: هواپیما را از قطعات پراکنده در محیط دوباره سر هم می کنند و هویت آن را معیین نموده، علت صانحه را دریافته و گزارشی منتشر می سازند که در آن شرایط واقعه توضیح داده می شود. اما دولت آمریکا به کمیته ملی ایمنی حمل و نقل اجازه نداد که سقوط هواپیماهای 11 سپتامبر را بازرسی نماید. این بار برخلاف روند معمول این کار توسط اف بی آی که با مخفی کاری عمل می کند بررسی شد. در حالی که اف بی آی موظف به انتشار نتیجه بررسی خود نیست. اما چرا دولت آمریکا به یک چنین مخفی کاری غیر معمولی دست زد؟

کتاب الیاس داویدسن می تواند پاسخی برای این سئوال باشد. این کتاب نتیجه تحقیقات در جوانب ویژه ای از واقعه 11 سپتامبر را در بر دارد که تا کنون مورد توجه قرار نگرفته اند. جنبه ی قوت این کتاب در آن است که نویسنده آن اکثراً به منابع اصلی تکیه می کند و به دقت نیز نام آنها را ذکر می نماید تا خوانندگان بتوانند مستقلاً درستی آنها را بررسی کنند.

اما داویدسن فقط به عرضه نمودن منابع خود کفایت نمی کند. بلکه به خوانندگان خود شمار عظیمی از مدارک اصلی را در وبسایت خویش آورده و بدینوسیله از اینکه خواننده مجبور به جستجوی متون مزبور باشد پیشگیری کرده است. این دقت غیر معمول برای تسهیل کار خواننده نشاندهنده آمادگی مؤلف به این است که داده های خود را در معرض بازرسی قرار دهد. آنچه این تحقیقات را بسیار جالب می سازد استفاده بصیرانه وی از اسناد رسمی دولت آمریکاست. او با این کار خود از ایرادهایی که دولت آمریکا به کار وی دارد پیشگیری نموده است. بخش بزرگی از مأخذهای وی اسناد اف بی آی می باشند که از آرشیو ملی آمریکا NARA اخذ کشته اند.

نویسنده کتاب دلایل قانع کننده ای عرضه می کند حاکی از این که روایت رسمی وقایع مزبور آکنده از تناقضات، ناهمگونی ها، پیش آمدهای معمّاوار، کذبیات و دلایل تحریف شده بوده، شهود تحت فشار قرار گرفته و اخبار جعل گشته اند. یکی از بخش های اساسی کتاب مربوط به تحلیل گفتگوهای تلفنی میان مسافران و پرسنل هواپیما با همکاران و بستگانشان می باشد. در مقایسه با آنچه در این زمینه منتشر گشته است این باید کامل ترین و بنیانی ترین تحلیل گفتگوهای مزبور باشد و خواننده تحلیل مزبور به این نتیجه می رسد که مکالمه کنندگان بر هواپیما ربایی شهادت نداده اند. حال خوانندگان کتاب می باید خودشان تشخیص دهند که آیا آنها نیز به همین قضاوت می رسند.

الیاس داویدسن در سال 1941 در فلسطین در یک خانواده آلمانی یهودی تبار بدنیا آمد و در بیت المقدس رشد نمود، اما اکثر عمر خویش را در ایسلند گذرانده است. گذشته از روند دوگانه ی شغلی  که ابتدا کارشناس کامپیوتر بوده و سپس بعنوان موزیک دان و آهنگساز در سال های دهه 1990 به حقوق بین الملل و مقالات حقوقی در نشریات مربوط به حقوق بین الملل، حقوق بشر و حقوق جزایی بین المللی رو نمود، در سال 2002 بر اثر مشاهده ناهمگونی هایی در روایت رسمی 11 سپتامبر به بررسی وقایع مزبور آغاز نمود. کتاب حاضر نتیجه این مطالعه ده ساله می باشد. این کتاب در 4 بخش قصل بندی شده است. سبکِ آن پیچیده نبوده و بسیار خواندنی است.

کتاب داویدسن اولین کتابی است که فارغ از هر شکّی نشان می دهد که هیچ دلیلی برای این ادعا وجود ندارد که هواپیماربایان مسلمان در 11 سپتامبر به این کار اقدام کرده باشند. او همچنین نشان می دهد که مأموران آمریکایی غافل بوده اند از اینکه هویت قطعات هواپیمای سقوط شده یا هواپیماهایی که مدعی سقوط آنها هستند را تشخیص دهند. داویدسن با تحلیل بسیطی که ارائه داده است خواننده را دعوت می کند خودش تشخیص دهد که کدام تئوری را در باره حاصل کفتگوهای تلفنی بپذیرد.

نویسنده پیش از آن که خوانندگان به ردیابی پیچیده ی واقعه بپردازند به آنها نشان می دهد که با چه سرعت غیرقابل باوری روایت رسمی 11 سپتامبر بوجود آمد. اخبار CBS در عرض 15 دقیقه اثامه بن لادن را به عنوان عامل مشکوک اصلی مطرح نمود و قریب به 20 دقیقه پس از دومین هواپیمایی که اصابت نمود رئیس جمهور آمریکا، بوش، اعلام کرد که آمریکا مورد حمله قرار گرفته است. با اینکه وی نمی توانست کوچکترین دلیلی از ارتباط نیروهای اجنبی با وقایع مزبور داشته باشد. دیگر اینکه تشخیص چگونگی واقعه 11 سپتامبر توسط یک کار تحقیقاتی انجام نگشت، بلکه 24 ساعت پس از وقوع توسط کنگره آمریکا مطرح گشت. داویدسن با اشاره به اظهارات سناتور لُت Lott نشان می دهد که قطعنامه کنگره در همان روز وقوع حادثه تهیه گشته است.

در نظر نویسنده کتاب، 11 سپتامبر چیزی به جز یک اقدام هماهنگ تبلیغاتی همانند اجرای یک ارکستر نبوده است. رهبران ارکستر 11 سپتامبر می باید دانسته باشند که این وقایع که بطور زنده از تلویزیون پخش می شد موجب یگانگی ملت آمریکا خواهد بود و همینطور هم شد. نقش رسانه های آمریکا و اروپا در پخش روایت 11 سپتامر روشن است. رسانه های معروف، به عمد یا مطابق معمول اطلاعات قطعی را که روایت رسمی را به زیر سئوال می بردند ناگفته گذاشتند. از جمله این را که اف بی آی در سال 2006 اعتراف نمود که هیچ دلیل مشخصی برای ارتباط میان اثامه بن لادن و 11 سپتامبر وجود ندارد.

حال باید دید آیا ممکن است نتیجه تحقیقات داویدسن را به زیر سئوال برد؟ در پاسخ، این اعتراض را می توان مطرح نمود که در یک چنین جنایت عظیمی مانند 11 سپتامبر که مردم بسیاری در آن سهیم بوده اند مخفی کاری ممکن نیست. در ادامه استدلال مزبور حداقل می بایست یکی از این همه افراد سهیم در واقعه تا کنون مطلب را لو داده باشد. حال ببینیم این رویکرد تا چه حد می تواند مصداق داشته باشد. اصلاً لودادن یعنی چه؟ و احتمال اینکه کسی لوداده باشد چقدر است؟

ابتدا باید بدانیم که توطئه های دولتی همواره در خفا نمانده، گاهی توسط دانشمند یا تاریخ نویسی افشا می گردند. اما تا زمانی که بر ملا شدن ها فقط در سطح نوشتجات علمی باقی بمانند و از جانب رسانه های اصلی بدانها توجهی نگردد در افکار عمومی به تئوری توطته تعبیر می گردند. برای مثال به چند مورد اشاره می کنیم.

در جنگ شش روزه در سال 1967 آمریکا و اسرائیل مشترکاً و به نحوی مزورانه کوشیدند کشتی جاسوسی آمریکایی موسوم به USS-Liberty را در سواحل اسرائیل غرق نمایند. آمریکائیان نجات یافته در این ماجرا تا همین امروز نیز می کوشند تا این توطئه مشترک آمریکا و اسرائیل را در افکار عمومی مطرح نمایند، اما موفقیتی بدست نمی آورند. در حالیکه حقایق مربوطه به دقت تمام توسط یک روزنامه نگار انگلیسی بنام پیتر هونم که با نجات یافتگان و افراد دخیل در واقعه مصاحبه هایی داشته است مستند گشته اند. آنچه آنجا در حقیقت به وقوع پیوست برای کسانی که می خواهند آگاه شوند آشکار است، اما همچنان برای افکار عمومی مخفی می ماند.
 
از آزمایشات سفلیس در تایسکِجی واقع در ایالت آلاباما بعنوان مشکوک ترین تحقیقات اکتشافاتِ پزشکی-زیست شناسی (Biomedicine) در تاریخ آمریکا یاد می شود. این آزمایشات بین سال های 1932 و 1972 توسط اداره خدمات بهداشتی آمریکا انجام گرفت. توطئه سکوت در باره آزمایشات مزبور در سال 1972 یعنی 40 سال پس از آغازِ آن توسط افشاگری لو داده شد.

عملیات گلادیو از فعالیت های تروریسیتی خبر می دهد که در خفا توسط سازمان های جاسوسی ایتالیا، بلژیک، یونان، ترکیه و احتمالاً آلمان نیز در حین جنگ سرد به انجام رسیدند. این فعالیت مرگبار به گونه ای صورت گرفت که عامل عملیات تروریستی مزبور گروه های چپ به نظر آیند. عملیات مزبور 40 سال تمام در اروپای غربی مخفی ماند، بدون اینکه کسی آنرا لو دهد. اما در سال 1990 نخست وزیر وقت ایتالیا، ژولیو آندرِیوتی، هنگامیکه در پارلمان ایتالیا سخن می گفت آن را به آگاهی عموم رساند. با این حال این نیز موجب انتشار آن نگشت. زیرا رسانه های بزرگ خبر آن را به اطلاع مردم نرسانند. در نتیجه اکثر اروپائیان که شامل بر فارغ التحصیلان دانشگاه ها، روزنامه نگاران و سیاستمداران نیز می شود نسبت به این توطئه مرگبار که توسط دولتشان صورت گرفته است آگاه نیستند. و البته کسانی که از این عملیات آگاه نیستند کوشش خواهند کرد با استفاده از عبارت تئوری توطته آن را به کناری نهند.

علاوه بر آن می باید به نحوه پیاده کردن عملیات های مخفیانه توجه داشت. عملیات های مخفیانه همواره بر اساس اصل «احتیاج به آگاهی» سازماندهی می گردند. میشائیل روپرت که یکی از محققان 11 سپتامبر می باشد نوشته است: «دولت آمریکا از اسرار پروژه مانهاتن گرفته تا بمب افکن ضد رادار را مسکوت گذاشته است، علی رغم اینکه هزاران تن از آنها آگاه بودند. موفقیت آمریکا در مخفی نگاه داشتن مطالب مربوط به بمب اتمی و بمب افکن ضد رادار یا مربوط به سایرعملیات های مخفیانه در تجزیه نمودن وظایف مربوط بدانهاست. یک تکنیسین در تِنِسی که در 1943 سنگ اورانیوم را تغلیظ می نمود، هیچگونه اطلاعی از نوع استفاده از آن نمی توانست داشته باشد و همچنین هیچگونه عذاب وجدانی نیز نسبت به کشته شدگانی که بدنبال واقعه ی مربوط به اورانیوم بوده باشد، نداشته است و یک تکنیسین دیگر در اوهایو که در 1985 مواد مربوط به تولید رنگ polimer harz را با هم مخلوط می کرده نمی توانسته بداند که هواپیماهای F117A چگونه بوده و چطور مورد استفاده قرار می گیرند.»

بسیاری بر این باورند که یک مأمور دولتی که بر عملکردهای فراقانونی اداره متبوع خویش آگاه باشد بی درنگ پلیس یا روزنامه نگاران را مطلع می سازد. اما در واقع چنین نیست. بر ملا نمودن جنایات حکومتی جرأت بسیار می خواهد و با خطرات فراوان همراه است. شخص افشا کننده دستکم به لحاظ شغلی با مشکلاتی مواجه خواهد گشت. همچنین ممکن است که امنیت یا جان او نیز در معرض خطر قرار گیرند. حتا افشاگر بی باک نیز نمی تواند مطمئن باشد که افرادی که به آنها اعتماد کرد است تا موضوع را به اطلاع همگان برسانند، اطلاعات مزبور را حذف ننموده و او را به مأموران ارشدش لو ندهند. به خاطر داشته باشیم که با برادلی مینینگ، با ادوارد سنودن یا ژولیان آسانژ چه کردند. متاسفانه اکثر مردم حتا به خود اجاره نمی دهند ابتدائی ترین پرسش ها را در باره 11 سپتامبر مطرح نمایند. زیرا بیم دارند مذموم گشته و یا حتا شغل خویش را از دست دهند. احساس مسئولیت ناشی از آگاهی شهروندی امری نادر است.

الیاس داویدسن در جمع بندی مطالبش به معیارهای حقوق بشری اشاره می کند که بر اساس آنها بستگان قرباینان 11 سپتامبر حق دارند آگاه شوند از اینکه بر سر بستگانشان چه آمده است و بر اجتماع چه ضایعاتی وارد گشته است و اینکه عاملین، طراحان و واسطگان کشتار جمعی شناسایی شده ، به دادگاه کشانده و محکوم گردند. وی علاوه بر این کوشش برای پخش آگاهی در باره شرایط واقعه 11 سپتامبر را دارای ویژگی انقلابی می داند. زیرا این روشنگری منجر به آگاهی نسبت به شکست موسسات و ادارات ما (امریکا) می گردند که حقایق مربوط به این واقعه جنایت بار را پرده پوشی می کنند.

کتاب داویدسن برای ایجاد آگاهی نقادانه بر وقایع 11 سپتامبر نوشته نشده است. هدف این کتاب اشاره نمودن به کسانی است که بر ناهماهنگی های عظیم روایت رسمی آگاهی دارند. کتاب مزبور برای کسانی نوشته شده است که دل نگران تحول آهسته ای می باشند که دموکراسی غرب را به جانب حکومت پلیسی سوق می دهد و برای کسانی است که با جنگ هایی که از جانب آمریکا و متحدانش صورت می گیرند مخالف اند.
 
   
 
 

    Elias Davidsson

 

Hijacking America's Mind on 9/11: Counterfeiting Evidence

 Algora, New York 2013

328 Seiten, 22.90 €

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Courtesy of Ludwig Watzal
Source: http://between-the-lines-ludwig-watzal.blogspot.de/2013/08/hijacking-americas-mind-on-911.html
Publication date of original article: 18/08/2013
URL of this page : http://www.tlaxcala-int.org/article.asp?reference=10549

 

Tags: تئوری توطتهعملیات مخفی11 سپتامبر9/11آمریکابرج های دوقلوی نیویورکالیاس داویدسنافشاگر
 

 
Print this page
Print this page
Send this page
Send this page


 All Tlaxcala pages are protected under Copyleft.